Írán se stal členem čínského projektu investiční banky AIIB

Írán se stal dalším zakládajícím členem čínského projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB). Informovala o tom čínská agentura Xinhua. O zařazení Íránu mezi zakládající členy AIIB rozhodli stávající členové včetně Číny, Velké Británie, Francie, Indie a Itálie. 

Čína a Írán mají úzké diplomatické, ekonomické, obchodní a energetické vazby, připomněla agentura Reuters.

Zakládajícími členy AIIB bude kromě řady asijských zemí například Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Austrálie, Jižní Korea, Brazílie nebo Rusko. Nedávno svůj úmysl připojit se k projektu vyjádřilo i Polsko (psali jsme zde) a Maďarsko (psali jsme zde). Instituce má být oficiálně založena během tohoto roku.

Projektu se naopak nebude účastnit Japonsko nebo Spojené státy, které jsou navíc kritikem celé instituce. USA jsou toho názoru, že jde o projekt konkurující Světové bance, který má sloužit Číně k tomu, aby posílila svůj vliv v regionu.

S projektem AIIB přišla v roce 2013 Čína jako s nástrojem pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být Čína, která má poskytnout většinu počátečního kapitálu v celkové hodnotě 50 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).

 

Zdroj: Reuters, Zet

 

Írán se stal členem čínského projektu investiční banky AIIB Foto: shutterstock.com - íránská vlajka

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.