Írán popírá obvinění ze strany USA, že podporuje hackery

Teherán dnes odmítl tvrzení ze strany Washingtonu, že podporuje íránské počítačové piráty v útocích proti infrastrukturám ve Spojených státech. Americká justice ve čtvrtek obvinila skupinu Íránců z útoků na počítačové systémy jedné vodní elektrárny nedaleko New Yorku a desítek amerických bank.

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že sedm Íránců a dvě íránské firmy napojené na teheránský režim napadli americké banky v období mezi prosincem 2011 a květnem 2013. Útok měl dopad na statisíce bankovních kont a způsobil ztráty v řádech desítek milionů dolarů. Podle newyorského soudu stojí za útokem íránské Revoluční gardy. Obžalovaní jsou souzeni v nepřítomnosti.

Terčem útoku se podle ministerstva v roce 2013 stala i přehradní nádrž Bowman Avenue Dam ve městě Rye Brook asi 30 kilometrů severně od New Yorku. Hackeři se mohli dostat k informacím o fungování přehrady, o výšce a teplotě vody v nádrži a o stavu technických zařízení. Mohli rovněž ovládnout stavidlo, jímž se přehrada vypouští. Podle americké ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové mohl být útok Íránců na přehradu „jasným a aktuálním“ nebezpečím pro Američany.

„Íránská islámská republika nikdy nezamýšlela nějaké nebezpečné počítačové akce a nepodporuje podobné činnosti,“ uvedlo dnes podle agentury AFP íránské ministerstvo zahraničí. V prohlášení připomnělo, že naopak Spojené státy spolu s Izraelem jsou podezřelé, že v roce 2010 zosnovaly útok proti íránským jaderným zařízením pomocí počítačového viru Stuxnet, který Íránu zkomplikoval obohacování uranu. I americká média již dříve uvedla, že Stuxnet je společným dílem americké a izraelské vlády.

„Spojené státy, které svými počítačovými útoky proti mírovým jaderným provozům v Íránu ohrozily miliony nevinných Íránců a mohly vyvolat ekologickou katastrofu, nemají co obviňovat občany jiných zemí, včetně Íránců,“ zdůraznila íránská diplomacie.

Spojené státy a další mocnosti loni v červenci podepsaly s Íránem dohodu o omezení íránského jaderného programu výměnou za odvolání většiny mezinárodních sankcí proti Teheránu.

Americké ministerstvo spravedlnosti se v poslední době snaží trestat útoky zahraničních hackerů, kteří napadají počítačové sítě finančních, obchodních, ale i armádních organizací a institucí v USA. Například v květnu 2014 ministerstvo spravedlnosti USA obvinilo pět čínských vojenských činitelů z loupeže obchodních tajemství ze serverů amerických firem.

 

 

Zdroj: ČTK

Írán popírá obvinění ze strany USA, že podporuje hackery Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.