Írán podle Izraele buduje v Sýrii továrnu na výrobu raket

Írán buduje v Sýrii továrnu na výrobu raket. Informaci přinesla izraelská televize. Stavba by měla být viditelná, dokazují to záběry pořízené izraelským satelitem. Írán je zapojen do bojů v Sýrii na straně syrské vlády.

Továrna prý vzniká u Baníjásu mezi Latákíjí a Tartúsem na pobřeží Sýrie. Jde o místo, kde jsou i další vojenské objekty. V Tartúsu je ruská námořní základna a vojenské letiště Hmímím, které leží jihovýchodně od Latákíje, využívá nyní ruské letectvo. Podle německých zdrojů na něm v červnu přistálo íránské letadlo s vojenským materiálem, který později nákladní auta převezla do Tartúsu.

Izrael, který až na výjimky do syrského konfliktu nezasahuje, opakovaně upozorňuje, že se Írán snaží vybudovat si základny v Sýrii a Libanonu, v němž má spojence v tamním šíitském Hizballáhu. Jak Rusko, tak Írán a Hizballáh bojují za režim v Damašku. Íránský parlament schválil tento měsíc zvýšení výdajů na raketovou technologii.

Na to, že Íránci v Sýrii budují základny, upozorňuje podle izraelského tisku také íránská opozice. Syrský prezident Bašár Asad se podle ní vydal v červnu, když skončil ramadán, na návštěvu provincie Hamá a přitom tajně navštívil i vojenské objekty spojeneckého Íránu. Sešel se s Íránci a prohlédl si stavbu v Baníjásu.

Pokud izraelská armáda útočila v posledních letech v Sýrii, byly to útoky na konvoje Hizballáhu, protože Izrael se snaží této skupině zabránit v získání moderní íránské raketové technologie. Hizballáh proti Izraeli bojuje.

Profesor telavivské univerzity a odborník na Sýrii a Libanon Ejal Ziser považuje stavbu továrny na rakety za významnou informaci. Írán si tím vytváří další možnost, jak vyzbrojovat svého libanonského spojence. „Pro Izrael to není snadné a je to dilema. Musíme nejprve získat jistotu, že je to pravda,“ řekl Ziser.

„Zdá se, že se Írán připravuje na zásadní boj proti Izraeli,“ sdělil Jonathan Schanzer z nadace pro obranu demokracie. „Jsme svědky realizace dlouhodobé strategie, která staví Izrael do bezvýchodné situace. Nechce vyvolat válku v Libanonu ani vstoupit do boje v Sýrii a váhá s přímým napadením Íránu. Izrael musí svůj příští krok dobře zvážit,“ dodal.

 

 

Zdroj: ČTK

Írán podle Izraele buduje v Sýrii továrnu na výrobu raket Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet obětí útoků v Barceloně stoupl na 14

    Společnost ·

    Počet obětí útoků v Katalánsku vzrostl na 14, informovaly dnes úřady. Zemřela žena, která byla mezi lidmi zasaženými nočním nájezdem auta ve městě Cambrils, kde terori…

  2. Ukrajina odstranila všechny sochy s Leninem

    Společnost ·

    Proces dekomunizace na Ukrajině, který kontroluje kyjevská vláda, došlo k demontování všech soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. V rozhovoru pro ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.