Írán před schůzkou OPEC prudce zvyšuje vývoz ropy

Írán před nedělní schůzkou předních těžařů ropy v Kataru prudce zvyšuje svůj vývoz této suroviny. Tento měsíc íránské dodávky ropy vzrostly o více než 600.000 barelů denně. Denní dodávky se tak vyšplhaly nad dva miliony barelů. Informovala o tom agentura Bloomberg. Minulý týden íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne řekl, že Teherán plánuje do března 2017 zvýšit těžbu ropy na čtyři miliony barelů a vývoz na 2,25 milionu barelů denně.

Z íránských přístavů odpluly v prvních 14 dubnových dnech tankery naložené celkem 28,8 milionu tun ropy, což představuje více než dva miliony barelů denně. V březnu Írán vyvážel tempem 1,45 milionu barelů denně.

Těžba a vývoz íránské ropy roste od uvolnění mezinárodních sankcí letos v lednu. Sankce zavedené kvůli íránskému jadernému programu na počátku roku 2012 snížily vývoz ropy z vrcholu 2,5 milionu barelů denně před rokem 2011 na zhruba milion barelů denně v posledních letech.

Členové ropného kartelu OPEC se 17. dubna sejdou v Dauhá se zástupci Ruska a dalších předních těžařů ropy a budou jednat o zmrazení těžby na lednové úrovni. Saúdská Arábie ale dává najevo, že svou produkci omezí jen v případě, že tak učiní i Írán. Představitelé Íránu však již několikrát uvedli, že hodlají pokračovat ve zvyšování těžby a vývozu, dokud se nedostanou na úroveň před zavedením sankcí.

 

 

Zdroj: ČTK

Írán před schůzkou OPEC prudce zvyšuje vývoz ropy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.