Írán letos již podruhé porušil dohodu o jaderném programu

Írán letos již podruhé nedodržel podmínky loňské dohody o svém jaderném programu. Podle středečního oznámení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) vlastní 130,1 tuny těžké vody, ačkoli má mít jen 130 tun. MAAE před touto skutečností varovala pouze několik hodin poté, co Američané zvolili Donalda Trumpa za prezidenta své země. Trump v kampani loňskou dohodu kritizoval.

Těžká voda se používá v jaderných technologiích, slouží jako moderátor v těžkovodních reaktorech. MAAE tvrdí, že v prvním případě Írán letos povolené množství překročil na 130,9 tuny a rychle se vrátil k normálu, aniž to vyvolalo kritiku zemí, které dohodu podepsaly.

V nové zprávě, do níž nahlédla agentura Reuters, se uvádí, že generální ředitel MAAE 2. listopadu vyjádřil znepokojení týkající se íránských zásob těžké vody íránskému viceprezidentovi a předsedovi íránské organizace pro atomovou energii Alímu Akbarovi Sálehímu. Írán agenturu informoval, že připravuje převoz pěti tun těžké vody mimo své území.

MAAE zajišťuje kontrolu nad plněním dohody, kterou s Íránem uzavřely Spojené státy, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo. Teherán podle ní musel zpomalit svůj jaderný program výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Dohoda stanovuje přesný limit pro množství obohaceného uranu, který si směl Írán ponechat, avšak v případě těžké vody vychází z odhadu, kolik tohoto materiálu Írán pro své povolené aktivity potřebuje. Vše nad 130 tun se v ní považuje za nepotřebné a nadbytečné množství a má být exportováno na mezinárodní trh.

Íránský jaderný program vzbuzoval obavy z toho, že se Írán snaží energetickými technologiemi zamaskovat vývoj jaderné zbraně. Vyjednávání zůstala několik let neúspěšná, ale administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy se loni postarala o úspěšné dokončení jednání. Trump dohodu označil za „nejhorší, jaká byla kdy vyjednána“ a prohlásil, že hodlá kontrakt podrobit takové kontrole, že „Íránci nebudou mít šanci“. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu řekl, že Trump dohodu zvrátit nemůže.

 

 

Zdroj: ČTK

Írán letos již podruhé porušil dohodu o jaderném programu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Penta prodala Florentinum čínské skupině CEFC

  Byznys ·

  Investiční skupina Penta dnes podepsala dohodu o prodeji svého administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Uvedla to v t…

 2. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 3. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

 4. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

  Byznys ·

  Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.