Riziko vyplývající z odchodu Británie z EU je reálné, řekl Tusk

Rozhovory o britských požadavcích na reformu Evropské unie se dostaly do kritické fáze a riziko, že Británie osmadvacítku opustí, je reálné. Znepokojení na svém twitteru včera zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten je v současné době na návštěvě Rumunska. Čtvrteční summit v Bruselu bude podle Tuska klíčovým pro samotnou budoucnost Evropské unie. Politici čekají dvě výzvy, za které Tusk považuje budoucí členství Británie v EU a řešení migrační krizi.

„Po mých rozhovorech s prezidentem Iohannisem, (britským) premiérem Cameronem a (francouzským) prezidentem Hollandem a před zítřejší schůzkou s (řeckým) premiérem Tsiprasem, (českým) premiérem Sobotkou a (německou) kancléřkou Merkelovou mám jen jednu politickou úvahu. Toto je kritický okamžik,“ řekl Tusk novinářům. „Je nejvyšší čas, abychom začali naslouchat argumentům toho druhého více, než těm svým. Riziko rozpadu je skutečné, tento proces je velmi křehký a je potřeba s ním zacházet velmi opatrně. Co se jednou rozbije, již nepůjde opravit,“ dodal.

Podle předsedy Evropské rady je v sázce členství Británie v Evropské unii. „Rovněž je v sázce budoucnost naší Evropské unie, kde budeme všichni rozhodovat společně, a pokud jde o evropské hodnoty, nemůžeme a nebudeme činit kompromisy,“ prohlásil Donald Tusk s tím, že právě v tomto duchu sepsal svůj návrh na úpravu vztahů Británie a EU.

Počet britských voličů podporujících setrvání v EU se přitom podle nejnovějšího průzkumu snížil. Pro další členství by se nyní vyjádřilo 49 procent voličů a proti 41, zatímco v lednu to bylo 54 ku 36 procentům, vyplynulo z výsledků, které včera zveřejnila agentura ComRes.

Británie usiluje o zvláštní práva v rámci Evropské unie, mimo jiné o určité omezení sociálních příspěvků pro cizince. V případě, že členské země reformu EU schválí, chce premiér David Cameron vyhlásit referendum o setrvání Británie v unii. Hlasování slíbil do konce příštího roku, ale podle britských médií se je chystá vyhlásit zřejmě již na letošní červen.

Donald Tusk včera rovněž uvedl, že kvůli migrační vlně, která v uplynulém roce dorazila do Evropy, se unie začíná dostávat „na hranici svých možností“. „Nejdůležitější je zastavit příliv migrantů...musíme zvýšit humanitární pomoc pro migranty“ v zemích sousedících se Sýrií, dodal.

 

 

Zdroj: ČTK

Riziko vyplývající z odchodu Británie z EU je reálné, řekl Tusk Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Předseda Evropské rady Donald Tusk

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

  2. Na summitu EU hrozí střet mezi Merkelovou a V4

    Společnost ·

    Na nadcházejícím summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi, které odmítají její plán na řešení uprchlické krize ve spoluprác…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.