Rizika v oblasti duševního zdraví dospívajících jsou u marihuany vyšší než u heroinu, říká J. Vobořil

Podle čtvrteční výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost patří Češi k největším uživatelům marihuany v Evropě. Obliba této drogy u nás vzrostla zejména poté, co v 90. letech probíhala diskuze o tom, že je marihuana méně škodlivá než alkohol. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je ale v oblasti duševního zdraví u dospívajících osob užívání marihuany rizikovější než u heroinu.

Ve skupině mladých lidí mezi 15 až 34 lety má Česká republika dvojnásobný počet uživatelů marihuany, než je jejich celkový průměr v Evropské unii. Před Českem se podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost v této kategorii umístila už jen Francie. „Je to tak polovina mladých lidí mezi 15. a 34. rokem, kteří s marihuanou mají zkušenost. Několik desítek procent ji užívá rekreačně a pak je pár desítek tisíc lidí, kteří ji v České republice užívají intenzivně,“ řekl v rozhovoru pro rádio Zet Vobořil.

Vnímání této drogy se podle Vobořila nejvíce proměnilo v průběhu 90. let, kdy na téma účinků této drogy proběhlo několik diskuzí a napsalo několik publikací. „V tuto chvíli je veřejnost více tolerantnější. Ne tak tolerantní jako k užívání alkoholu a tabáku, ale ta atmosféra se hodně proměnila,“ řekl.

V devadesátých letech se však méně mluvilo o rizicích, které jsou s marihuanou spojeny. Podle Vobořila jsou především u dospívajících lidí rizika spojená s vývojem paměti, mozku a duševního zdraví vyšší u marihuany než například u heroinu. 

Podle zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost se prodej drog v Evropě také stále více přesouvá na internet. Tam podle Vobořila lze nalézt až 700 obchodů na téma drogy v českém jazyce. Za posledních pět let se tak jejich počet zvýšil více než čtyřnásobně.  

 

Celý komentář národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila k údajům Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Rizika v oblasti duševního zdraví dospívajících jsou u marihuany vyšší než u heroinu, říká J. Vobořil Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko sloučí své červnové splátky do jedné

    Byznys ·

    Řecko sloučí všechny červnové splátky do jedné. Řecká vláda to ve čtvrtek oznámila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Do konce měsíce tedy musí zaplatit splátky v cel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.