Richard Posner - ekonom, podle kterého je drogy levnější legalizovat, než potírat

Americký ekonom a právník Richard Posner, který přednáší na univerzitě v Chicagu, se zasazuje o plnou legalizaci drog, a to včetně těch tvrdých. Má za to, že výdaje spojené s jejich potíráním jsou příliš vysoké a legalizací by mohly vlády ušetřit.

Posner v současnosti přednáší na Chicagské univerzitě a zároveň pracuje jako soudce chicagského odvolacího soudu. Ve svém výzkumu se zabývá širokým spektrem témat, mezi které patří například ekonomická analýza práva, právo duševního vlastnictví a ekonomická otázka legalizace drog. 

O Posnerově práci hovořil v seriálu o významných světových ekonomech  hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, Lukáš Kovanda.

 

Posner je známý zejména svoji podporou legalizace drog. Co je základem pro toto jeho přesvědčení? 

Vychází z historické zkušenosti, kdy byla ve 20. letech ve Spojených státech potírána spotřeba alkoholu, která nakonec vedla k vytvoření rozsáhlého černého trhu a vlastně se tím ani spotřeba alkoholu nesnížila.

Posner má za to, že drogy a veškerá kriminalita, co s nimi souvisí, jsou zločiny bez oběti. Když máme například krádež nebo vraždu, tak tam je oběť jasně definovaná, nicméně v případě drog, obchodu s nimi, tam tu drogu kupující chce a prodávající ji chce udat, takže tam žádná oběť není. On na tomto základě tedy obhajuje, že je lepším postupem drogy legalizovat, než je potírat, což má svoje vysoké ekonomické náklady.  

Jakou roli v tom celém ekonomickém pohledu na legalizaci drog hraje jejich škodlivost pro lidské zdraví? Tam mnohdy na konci oběť může být.

Drogy jsou samozřejmě škodlivé, ale to do jisté míry můžeme říci i o alkoholu a cigaretách, které jsou legální. Posner právě navrhuje, abychom postupovali v případě drog stejně, jako postupujeme u alkoholu a cigaret. Navrhuje je učinit nelegálními spolu s tvrdými tresty pouze při prodeji drog dětem mladším 18 let. Nad touto hranicí by je plně legalizoval, podle něj by tak došlo k omezení toho černého trhu.

Vedly by ale takové kroky podle Posnera ke snížení spotřeby drog?

Není žádný idealista. On tvrdí, že k určitému zvýšení spotřeby by došlo, ovšem on nahlíží pohledem ekonoma, takže podle něj náklady na zvýšenou zdravotní péči, na zvýšenou psychologickou péči, které by se navýšily, tak jsou stále výrazně nižší, než kolik bychom ušetřili na nákladech spojených s potíráním a s tou takzvanou válkou proti drogám, kterou nyní vlády celého světa vedou.

 

 

Seriál je reprízou. Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý jeho záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Richard Posner - ekonom, podle kterého je drogy levnější legalizovat, než potírat Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.