Rex Tillerson a jeho investice. Podíly vlastní v patnácti zemích světa

Americký prezident Donald Trump by na postu nového ministra zahraničí rád viděl Rexe Tillersona. Jedná se přitom o ředitele ropného gigantu Exxon Mobil. Tento muž podniká v některých z nejvíce politicky citlivých regionech. Konkrétně jde například o Irák, Kazachstán, Angolu nebo Rusko. Navzdory těmto kontroverzním investicím má zbytek finančních prostředků uložených v akciích mnohem stabilnějších zahraničních firem. Podívejte se, kde Tillerson investoval své peníze.

Drtivá většina Tillersonova čistého jmění se váže ke společnosti Exxon Mobile. Jeho celkového jmění dosahuje 300 milionů dolarů (zhruba 7,6 miliardy Kč). Magazín Forbes odhaduje, že hodnota Exxon Mobile dosahuje přitom na hodnotu 230 milionů dolarů (5,8 miliardy korun). Tillerson v dopise americkému úřadu pro etiku slíbil, že své podíly v Exxonu prodá do 90 dnů od jeho potvrzení do funkce.

Kam ale uložil zbývající peněžní prostředky? V souladu s americkou evidencí majetku Tillerson dále vlastní na území Texasu nemovitosti, které dosahují hodnoty 15 milionů dolarů (380 milionů korun). Pravděpodobný ministr zahraničí musel tuto skutečnost poskytnou na počátku tohoto měsíce americkému úřadu pro etiku.

Tillerson rovněž diverzifikoval 15 milionů dolarů (380 milionů Kč) do cenných papírů. Více než 2 miliony dolarů (50,6 milionů korun) pak konkrétně uložil do texaských dluhopisů a další dva miliony dolarů do titulů amerických akcií, jako jsou Apple, Caterpillar a Goldman Sachs.

Vlastník akcií v patnácti zahraničních společnostech

Jak čas plynul, tak se Tillerson rozhodl investovat i za hranice Spojených států. Tillerson tak vlastní podíly v patnácti zahraničních společnostech. 

Americký podnikatel investoval v největší míře do firem se sídlem v Japonsku. Jeho nejcennější japonskou investicí jsou akcie společnosti Honda, které dosahují více než 50 tisíců dolarů (1,3 milionu korun). Tillerson rovněž vlastní akcie v železniční společnosti East Japan Railway Company a Nippon Telegraph and Telephone v hodnotě přesahující 15 tisíc dolarů (380 tisíc korun). Nominovaný šéf pro americkou diplomacii rovněž investoval část peněz do dvou fondů, které sledují japonskou ekonomiku.

Investice nekončí pouze v Japonsku. Tillerson vlastní rovněž podíly v devíti francouzských firmách včetně konkurenta společnosti Total. Další akcie přesahující 15 tisíc dolarů (380 tisíc Kč) odkoupil od dalšího rivala nizozemské firmy Royal Dutch Shell.

Trump bojuje proti Číně, Tillerson kupuje akcie místních firem

I navzdory tomu, že se Donald Trump staví proti Číně, tak Tillerson se nezdráhal investovat do devíti zdejších firem. Ve firmě Alibaba vlastní mezi 15 tisíci až 50 000 dolary (380 000 až 1,3 milionu korun). Jde o společnost, jež svojí strukturou a náplní připomíná americký Amazon.

Zakladatel čínské společnosti Alibaba, Jack Ma, se v pondělí setkal s Trumpem a hovořil s ním o tom, jak by malé a střední podniky na území Spojených států mohly prodat více produktů prostřednictvím Alibaby.

Tillerson je také vlastníkem akcií firem sídlících ve Švýcarsku, Velké Británii, Kanadě, Německu, Irsku, Hong Kongu, Itálii, Španělsku a Dánsku. Naopak nedisponuje žádnými přímými investicemi v Africe, Latinské Americe nebo na Středním východě.

Kontroverzi pojící se k Tillersonovi vyvolaly především nadstandardní vztahy s Ruskem. I přes tuto skutečnost vlastní americký miliardář pouze podíl v ruském Yandexu. Jde o ruského konkurenta Googlu, v němž odkoupil akcie za více než 15 tisíc dolarů. I tak ale Tillerson zůstane stále věrný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Stane se tak do té doby, než prodá podíl ve své firmě Exxon Mobile. Důvodem mohou být zájmy pojící se k ruské ropě. 

 

 

Zdroj: Forbes, Zet

Rex Tillerson a jeho investice. Podíly vlastní v patnácti zemích světa Foto: ČTK/DPA/Kevin Dietsch: Rex Tillerson

reklama

Další články

 1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

 2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

  Společnost ·

  Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

 3. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

  Společnost ·

  Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

 4. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

  Společnost ·

  Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.