Restauratéři uvítali neschválení protikuřáckého zákona

Asociace hotelů a restaurací uvítala středeční rozhodnutí sněmovny zamítnout tzv. Protikuřácký zákon. Podle ní návrh od začátku ignoroval dopady navrhovaných restrikcí na podnikatele v pohostinství. Unie výrobců a dovozců lihovin je s neschválením zákona, který obsahoval i zpřísnění pro prodej lihovin nezletilým, nespokojena. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek vládní koalice v Poslanecké sněmovně neprosadila i kvůli chybějícím hlasům poslanců ANO, naopak pro byli poslanci ČSSD a KDU-ČSL.

Restauratéři se domnívají, že je lépe vyžadovat důsledné plnění současného zákona než opakovaně měnit podmínky v podnikání. „Jedním z hlavních problémů návrhu zákona, na který asociace od počátku poukazovala, byla snaha státu přenášet odpovědnost za důslednou kontrolu konzumace alkoholu mladistvými na podnikatele,“ uvedl prezident asociace Václav Stárek. Pod přísnými sankcemi podle něj měli být podnikatelé odpovědni za přítomnost mladistvých, kteří pili alkohol, i když ho konzumovali před návštěvou jejich provozovny.

Výkonnému řediteli Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Jaroslavu Burkartovi neschválení protikuřáckého zákona, který obsahoval i zpřísnění pro prodej lihovin nezletilým, vadí. Naopak podle předsedy představenstva Českého svazu pivovarů a sladoven Františka Šámala je výsledek neutrální, až mírně pozitivní.

„Mrzí nás to,“ řekl Burkart, podle kterého se zákon, aby měl šanci projít, bude muset rozdělit na protikuřáckou část a na část, která zpřísní podmínky pro podávání alkoholu mladistvým.

„Když zůstalo platit to, co původně platilo, tak je to pro nás neutrální, mírně pozitivní,“ sdělil Šámal. Podle něj je dost reálné, že současná Sněmovna již zákon schválit nestihne. „Ale neznamená to, protože tlak z Evropské unie je velký, že s tím někdo nepřijde v příštím volebním období,“ dodal předseda. Pivovarníci zákon v minulosti kritizovali kvůli tomu, že by se v jednom období nahromadilo hned několik restrikcí, mezi nimi i zavedení elektronické evidence tržeb.

„Počítáme s tím, že k tématu ochrany před návykovými látkami se poslanci určitě zase v budoucnu vrátí,“ okomentoval dění Roman Grametbauer za Japan Tobacco International.

Pro protikuřácký zákon hlasovali poslanci ČSSD a KDU-ČSL, z koaličního hnutí ANO ale ani ne třetina zákonodárců. Z opozičních TOP 09, KSČM a Úsvitu byli pro jen jednotlivci, poslanci ODS hlasovali proti.

Snaha o omezení kouření v restauracích tak v dolní komoře skončila podobně jako při pokusech v minulosti. Ve Sněmovně ale leží předloha poslanců ANO, která se týká pouze zákazu kouření v restauracích.

 

 

Zdroj: ČTK

Restauratéři uvítali neschválení protikuřáckého zákona Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.