Renzi odsouhlasil rozpočet pro příští rok, následně podal demisi

Italský premiér Matteo Renzi ve středu podal demisi. Stalo se tak potom, co italský Senát následoval Poslaneckou sněmovnu a odsouhlasil rozpočet pro rok 2017. Prezident Sergio Mattarella v rámci večerní schůzky v Kvirinálském paláci v Římě, který je prezidentským sídlem, požádal Renziho, aby zůstal v úřadu do výběru nového předsedy vlády. Mattarella odstartuje ve čtvrtek večer konzultace s parlamentními stranami o novém Renziho následovníkovi.

Vzhledem k převaze vládní Demokratické strany v parlamentu se předpokládá, že otěže vlády převezme po Renzim ministr hospodářství a financí Pier Carl Padoan, předseda Senátu Pietro Grasso nebo ministr dopravy Graziano Delrio.

Ze strany opozice se očekává tlak na urychlené uspořádání předčasných parlamentních voleb. Po Renziho neúspěchu v referendu si zejména populistické Hnutí pěti hvězd dělá naděje na vítězství. Sebevědomě také ve středu podalo návrh na změnu volebního zákona tak, aby pravidlo umožňující vítězi mít nadpoloviční množství poslaneckých mandátů ve sněmovně, když dosáhne aspoň 37 procent volebních hlasů, bylo rozšířeno ze sněmovny i na Senát.

Prezident Mattarella se domnívá, že volby by se měly konat až v okamžiku, kdy bude jednotný volební zákon pro obě komory parlamentu.

Pro konání voleb je ale také důležité rozhodnutí ústavního soudu o stížnosti, podle níž současný volební zákon (s bonusem v Poslanecké sněmovně pro vítěze voleb) porušuje ústavu. Soud by měl o této záležitosti jednat 24. ledna.

Před návštěvou prezidentského paláce se Renzi setkal s vedením své Demokratické strany, před nímž znovu přijal plnou odpovědnost za výsledky referenda, ve kterém v neděli neprošla jeho reforma parlamentu. Nedal ale najevo, že zvažuje odstoupení z vedení strany. Naopak se podle všeho chystá na brzkou předvolební kampaň. Vyhlídky demokratů přitom podle průzkumů vůbec nejsou beznadějné.

Renzi řekl, že ve čtvrtek, který je v Itálii státním svátkem, stráví oslavou 86. narozenin své babičky. „Musíme poděkovat seniorům,“ upozornil s poukazem na to, že většina důchodců podpořila jeho reformní snahy. „A doufám, že zítra (ve čtvrtek) budu mít více štěstí v boji s PlayStationem svých synů, než jsem ho měl tady,“ dodal Renzi.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Renzi odsouhlasil rozpočet pro příští rok, následně podal demisi Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Rezignující italský premiér Matteo Renzi

reklama

Další články

 1. Vzestup a pád pečlivého protokoláře Forejta

  Společnost ·

  V úterý nastal konec spekulacím ohledně ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta. Ten totiž z osobních a zdravotních důvodů rezignoval na svůj post. Jeho p…

 2. V čele společnosti Lego poprvé stane cizinec

  Byznys ·

  Generálním ředitelem dánského výrobce stavebnic Lego se poprvé v historii podniku stane cizinec. Dlouholetý generální ředitel Jörgen Vig Knudstorp totiž na konci roku …

 3. Zeman dostal od Trumpa pozvání do Bílého domu

  Společnost ·

  Příští americký prezident Donald Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Řekl mu to v dnešním telefonickém rozhovoru. Informaci sdělil ml…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.