Registrační značky na přání budou až od roku 2016

Řidiči automobilů si budou muset počkat na státní poznávací značky na přání až do roku 2016. Sněmovna o rok odložila zavedení registračních značek, u kterých si majitelé budou moci za příplatek 5 000 korun vybrat kombinaci čísel a písmen podle své volby. Podle ministra dopravy Prachaře hrozilo riziko technického a organizačního zabezpečení při spouštění systému. 

Sněmovna při dnešním jednání zároveň o rok odložila i povinné pořizování obrazového záznamu vozidel při prohlídce na státní technické kontrole. Novelu zákona nyní dostane k projednání Senát.

Důvodem pro odklad bylo podle ministra dopravy Antonína Prachaře riziko technických a organizačních problémů při zavádění této novinky. Také výroba značek na přání by prý byla nákladnější. 

Podle zákona schváleného loni nebudou smět registrační značky na přání obsahovat vulgární a hanlivé výrazy nebo například zkratku některého úřadu. Jedna taková tabulka by měla stát 5000 korun. Pořizování obrazového záznamu z STK má podle ministerstva zabránit podvodům s technickými kontrolami, kdy oprávnění k provozu dostanou i vozidla, která na kontrolách fyzicky nebyla.

Ministerstvo dopravy chystá do budoucna změnu v registračních značkách tak, aby značky už byly vlastnictvím motoristů. Stát pouze určí, jak má značka vypadat, a občan si ji poté koupí u soukromého výrobce. Nyní podle jeho slov stát ročně vynakládá 280 a 300 milionů korun za vlastnictví hliníkového plechu.

Ministerstvo vypsalo v červenci soutěž na výrobce registračních značek. Dosavadním výlučním výrobcem státních poznávacích značek byla 13 let brněnská společnost Hicon. Od vypsání výběrového řízení na nového dodavatele si úřad slibuje úsporu peněz aspoň v období do roku 2016, než bude zaveden nový model se soukromým vlastnictvím značek.

Zdroj: ČTK

Registrační značky na přání budou až od roku 2016 Foto: Ilustrační fotografie Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.