Referendum v Katalánsku se koná skoro všude, omezeno je okrajově

Nedělní referendum o nezávislosti pořádané katalánskou regionální vládou se koná v 96 procentech volebních středisek, oznámil podle agentury AP mluvčí katalánského kabinetu Jordi Turull. Španělské ministerstvo vnitra připustilo, že se podařilo uzavřít pouze 79 z více než 2300 volebních středisek. Z toho téměř polovina je v Barceloně, která se stala dějištěm tvrdých zásahů policie proti občanům, kteří chtěli volit.

Ministerstvo uvedlo, že policie ve snaze zabránit referendu zatkla tři lidi, včetně jedné nezletilé osoby, a to za neuposlechnutí příkazu odejít a za napadení úřední osoby. Během potyček utrpělo podle Madridu lehká zranění 11 policistů. Katalánské úřední zdroje hovoří o 460 zraněných, převážně civilistů.

Madrid v sobotu prohlašoval, že se mu podařilo zablokovat více než polovinu katalánských volebních středisek. Referendum o nezávislosti považuje španělské vedení za nezákonné.

 

Zdroj: ČTK

Referendum v Katalánsku se koná skoro všude, omezeno je okrajově Foto: Riderfoot / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.