Recept na ochranu před atomovou bombou v 50. letech? Stačí uklidit a natřít dům

V 50. letech se obě supervelmoci - Spojené státy a Rusko - pustily do horečného testování jaderných zbraní. Pojem atomová válka tak vzhledem k Hirošimě a Nagasaki nabyl konkrétních představ. Je tedy pochopitelné, že se lidé v kině se z filmových zpravodajů dozvídali různé věci, jak se proti nukleárnímu útoku bránit. Jednu zvláště bizarní radu přiblížil na rádiu Zet redaktor serveru Technet.cz Pavel Kasík.

Kasík totiž v americkém filmovém archivu nalezl desetiminutový snímek z roku 1954, který vznikl ve spolupráci a soukromého sdružení natěračů, lakýrníků a výrobců barev. Film byl jakousi reklamou, která měla za úkol zvýšit obecné povědomí o tom, co jsou to atomové zbraně a jaký mají dopad na naše příbytky. „Výsledkem je bizarní film, který ukazuje, že nejlepší ochrana vašeho domova před nukleárním útokem je, když si ten dům uklidíte a natřete,“ řekl Kasík.

Ve snímku zaznívají rady, že musíte svůj dvůr udržovat očištěný od listí a starých papírů, protože po nukleárním výbuchu by od toho mohl začít hořet celý dům.

Dnes je jen těžké uvěřit, že se jednalo o oficiální radu americké civilní obrany, jak se bránit následkům jaderného útoku. Kasík ale poznamenává, že v 50. letech to nicméně nemuselo být úplně mimo mísu. „Dnes, když přemýšlíme o jaderné bombě, tak už nám to symbolizuje stokrát až tisíckrát větší sílu než tehdy. Tehdy to bylo tak, že kdyby atomová puma dopadla na město, tak centrum města rozhodně nepřežije, ale celkem nedaleko měly domy relativní šanci přežít...Z dnešního pohledu ale film působí legračně,“ řekl.

 

 

Celý komentář redaktora serveru Technet.cz Pavlem Kasíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Recept na ochranu před atomovou bombou v 50. letech? Stačí uklidit a natřít dům Foto: Youtube

reklama

Další články

  1. Apple představil konkurenta pro Amazon Echo

    Tech ·

    Americká technologická firma Apple představila domácí chytrý reproduktor HomePod, který pomocí hlasových příkazů umí přehrávat hudbu a pomáhá řídit domácnost. Pro firm…

  2. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

    Společnost ·

    Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.