Ramadán má stejný ekonomický dopad jako v křesťanském světě Vánoce

Ramadán je devátým měsícem islámského kalendáře. V tomto měsíci patří půst mezi pět pilířů islámu. Letošní ramadán končí 25. června. Podle ředitele muslimské unie České republiky Mohameda Abbase představuje pro muslimy ramadán v podstatě to samé, co pro křesťany Vánoce. Stejný dopad jako Vánoce má i na samotnou ekonomiku a to i navzdory tomu, že se méně pracuje. Po západu Slunce totiž začínají ve velkém vydělávat obchody, restaurace a kavárny. 

Dopad ramadánu na společnost studovali v roce 1965 profesoři z Harvardovy univerzity. V něm zjistili, že ačkoliv si západní státy myslí, že má tento svátek na ekonomiku negativní vliv, tak akcie společností ovšem během ramadánu až devítinásobně stoupají. Muslimové sice o ramadánu drží půst a méně pracují, celý svátek má ale duchovní a sociální rozměr. Lidé kupují dárky, dopřávají si a obdarovávají jeden druhého podobně, jako tomu je o křesťanských Vánocích.

V České republice jsou podle Abbase muslimové, kteří ramadán nedodržují. Velký počet lidí jej ovšem oslavuje. „Je to rodinný svátek. Velmi se podobá Vánocům. Jde o společenský uvolněnou atmosféru, kdy všichni drží půst společně v modlitebně,“ řekl Abbas na rádiu Zet.

Ze samotného půstu jsou poté vyřazeni diabetici a nemocní jedinci. Mezi nimi ovšem figurují i děti. „U dětí je to tak, když dospějí plnoletosti. Znamená to, když muž dostane poprvé poluci a žena první menstruaci. Od ty doby jsou považováni za plnoleté,“ sdělil Abbas.

Zvyklosti ramadánu se odlišují podle zemí. Jemenci například podle Abbase nespí až do východu Slunce. Práce v úřadech pak začíná například až v 11 hodin. Indonésie se poté například zase více pojí k mezinárodním trhům. Lidé tak oproti Jemencům začínají pracovat dříve. Jejich pracovní doba je ovšem kratší.

„I když ramadán snižuje trochu tempo, tak hned první dny po ramadánu to nahradí. To tempo je pak rychlejší a nahradí se ty ztráty, k nimž dojde během ramadánu,“ sdělil Abbas.

Vznik ramadánu

Jak vůbec muslimský měsíc ramadán vznikl? Proroku Mohamedovi se údajně dostalo první boží zjevení. Kvůli tomu drží muslimové v rámci tohoto měsíce půst. Detailně jde o takzvaný saum. Pomocí vyřazení určitých lidských potřeb se tak muslimové snaží přiblížit k duchovní podstatě islámu.

Muslimové zahajují půst ranní modlitbu zvanou jako fadžr. K té dochází při úsvitu. Poslední servírované jídlo, které předchází půstu, se označuje jako suhúr. Během půstu nemohou muslimové jíst, pít, kouřit a mít sexuální styk. Půst ukončí večerní modlitba zvaná jako maghrib a následně pokrm iftár, který se skládá z datlů, vody a mléka. Svůj půst tímto jídlem údajně přerušoval i samotný prorok Mohamed. 

Po západu Slunce ale otevře většina obchodů, restaurací a kaváren. Tímto začíná noční život, který je pro ramadán symbolický. 

Zvyklosti se rovněž pojí ke speciálním potravinám. Například v Súdánu vyrábějí několik dní před ramadánem typický napoj, který je podle Abbase podobný české Kofole. V Maroku zase podávají speciální polévku a v Egyptě sladkosti, které během roku nejsou k dispozici.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem muslimské unie České republiky Mohamedem Abbasem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Ramadán má stejný ekonomický dopad jako v křesťanském světě Vánoce Foto: Youtube / Eva Hofrichterová: Mohamed Abbas

reklama

Další články

  1. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

  2. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.