Rakušané voli nový parlament, zvítězí strach z migrantů?

V Rakousku začaly předčasné parlamentní volby. V některých obcích se volební místnosti otevřely už v 6:00, ale na většině míst Rakouska se volí od 7:00 nebo 8:00. Hlasování musí být ze zákona uzavřeno nejpozději v 17:00. Brzy poté by měly být zveřejněny první odhady výsledků a předpokládá se, že budou ukazovat na vítězství lidové strany (ÖVP) nynějšího rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze.

Rakušané jdou hlasovat po týdnech mimořádně intenzivní předvolební kampaně, jejíž součástí bylo mimo jiné na 50 televizních duelů a debat. Volby se konají přibližně pět měsíců poté, co Kurz jako nový šéf lidovců ohlásil rozpad stávající velké koalice sociálních demokratů (SPÖ) kancléře Christiana Kerna a lidovců.

Pro skandály zmítané sociální demokraty se volební preference v posledních týdnech nevyvíjely nejlépe. Hrozí jim propad až na třetí místo a druhou nejsilnější parlamentní stranou se může stát protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Mnozí pozorovatelé očekávají, že Kurzovi lidovci ji v případě svého vítězství přizvou k vládní spolupráci. ÖVP a FPÖ spojuje mimo jiné snaha o omezení migrace a štědrosti rakouského sociálního systému, například právě pro nově příchozí.

Zhruba 6,4 milionu oprávněných voličů si letos bude vybírat z rekordních 16 politických stran a hnutí, z nichž jen šest má reálnou šanci překonat čtyřprocentní klauzuli pro vstup do nyní 183členné Národní rady. Kromě trojice velkých stran jsou to ještě Zelení - Zelená alternativa, liberální Nové Rakousko a Liberální fórum (NEOS) a Kandidátka Pilz odštěpence od Zelených Petera Pilze. Kromě zaškrtnutí vybrané strany mohou Rakušané vyjádřit preferenčními hlasy podporu až třem konkrétním kandidátům z dané kandidátní listiny.

V různých rakouských obcích se volí v různou dobu. Pouze dolnorakouské město Krems a korutanská obec Ebenthal mají volební místnosti otevřené od 6:00 do 17:00. Nedočkavci si mohli přivstat a volit už po 6:00 také v dolnorakouském Vídeňském Novém Městě a Euratsfeldu a také v salcburské obci Werfenweng.

Na 1493 volebních místech Vídně se hlasuje od 7:00 do 17:00. V nejzápadnější spolkové zemi Vorarlbersko se poslední volební místnosti zavírají tradičně už v 13:00.

Několik minut po 17:00 by měly byt zveřejněny odhady výsledků a mezi 20:00 a 20:30 už má být znám předběžný konečný výsledek.

 

 

Zdroj: ČTK

Rakušané voli nový parlament, zvítězí strach z migrantů? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. 15. nejvytíženějších letišť Evropy

  Společnost ·

  Evropský statistický úřad Eurostat publikoval údaje o nejvytíženějších evropských letištích. Jaká města v uplynulém kalendářním roce odbavila největší podíl cestujícíc…

 2. Zeman se za výroky o Krymu omlouvat nehodlá

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman se nehodlá omluvit za své výroky o ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym. Ve čtvrtek to oznámil v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Po…

 3. V Polsku vyroste největší továrna na autobaterie

  Byznys ·

  Jihokorejská firma LG Chem zahájí příští rok v Polsku v nové továrně výrobu lithium-iontových baterií pro elektrická auta. Bude se jednat o vůbec největší fabriku svéh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.