Rakousko zpřísňuje azylové podmínky, povolení k pobytu bude udělovat na maximálně tři roky

Rakousko kvůli uprchlické krizi zpřísňuje azylové podmínky. Vydávat bude jen takzvaný dočasný azyl na dobu maximálně tří let, případné prodloužení bude záviset na situaci v domovském státě žadatele. Dnes se na tom podle rakouského ministerstva vnitra shodla vládní koalice. Nová omezení se budou týkat i sjednocování rodin uprchlíků. Příslušný zákon může být podle agentury APA schválen nejdříve v prosinci, počítá se ale s tím, že začne platit zpětně už od 15. listopadu.

„Jde o časově omezenou ochranu. O nic více, o nic méně,“ uvedla v prohlášení rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Dodala, že nový zákon bude znamenat návrat k samotné podstatě azylového práva, které nesmí být zneužíváno jako nástroj přistěhovalectví.

Nově bude Rakousko oprávněným žadatelům udělovat časově omezený azyl, maximálně pak na tři roky. Po uplynutí této lhůty automaticky vyprší povolení k pobytu. Prodloužení azylu bude předmětem dalšího posouzení.

Změny se budou týkat i takzvané podpůrné ochrany. Tu Rakousko uděluje osobám, které podle ženevských konvencí nemají nárok na azyl, ale ve vlasti jim hrozí nebezpečí, například mučení či poprava. Dosud lidé s udělenou ochranou musejí na povolení k přistěhování rodiny čekat 12 měsíců, nově to ale budou tři roky.

 

Zdroj: ČTK

Rakousko zpřísňuje azylové podmínky, povolení k pobytu bude udělovat na maximálně tři roky Foto: Janossy Gergely / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Top 10 světových míst pro podnikání

    Byznys ·

    Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.