Rakouskému vlasníkovi pojišťovny Kooperativa klesl za devět měsíců zisk o 60 procent

Největší rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group AG (VIG) klesl za devět měsíců letošního roku zisk před zdaněním o 60,2 procenta na 175,3 milionu eur (4,7 miliardy korun). Důvodem byly nízké úrokové sazby a mimořádné odpisy spojené s nutností modernizovat některé počítačové systémy. Vyplývá to z prohlášení, které společnost působící i v České republice zveřejnila v pondělí pozdě večer.

Hrubé pojistné se snížilo o 1,8 procenta na 6,9 miliardy eur. Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému, což je měřítko ziskovosti pojišťoven, klesl o 0,2 procentního bodu na 96,9 procenta. Čím níže je ukazatel pod 100 procenty, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 procent znamená ztrátu.

VIG uvedla, že při revizi počítačových systémů zjistila, že některé z nich s největší pravděpodobností nebudou splňovat současné a budoucí potřeby. Firma proto zaúčtovala mimořádné odpisy 195 milionů eur.

K zisku před zdaněním přispěly hlavně aktivity v České republice, i když jejich zisk se snížil o 1,3 procenta, uvedla agentura Reuters. Zisk VIG se zvýšil pouze v Rumunsku a „zbývajících“ regionech, kam patří Pobaltí a balkánské země.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V Česku působí VIG prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny, Pojišťovny České spořitelny a zajišťovny VIG Re.

 

Zdroj: ČTK

Rakouskému vlasníkovi pojišťovny Kooperativa klesl za devět měsíců zisk o 60 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Západ prodlouží sankce vůči Rusku o půl roku

    Byznys ·

    Západní představitelé se na okraj summitu skupiny zemí G20 dohodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců, platit tedy mají přinejmenším do července na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.