Rakouský kancléř Kurz: ne tvrdému brexitu

Evropská unie a Velká Británie by se měly snažit vyhnout takzvanému tvrdému brexitu, tedy situaci, že Britové na konci března příštího roku opustí EU bez dohody řešící okolnosti jejich odchodu z bloku. Myslí si to rakouský kancléř Sebastian Kurz, který dnes novinářům ve Vídni řekl, že před takovým vývojem dává přednost dalšímu pokračování ve vyjednáváních.

"Uvidíme," odpověděl následně Kurz na otázku, zda jeho postoj znamená podporu možnosti prodloužit rozhovory o brexitu tak, jak to nabízí článek 50 lisabonské smlouvy. Podle něj mohou státy unie o prodloužení rozhovorů rozhodnout, pokud má podobný krok podporu všech členských zemí EU.

Summit sedmadvaceti zemí unie k brexitu před týdnem konstatoval - přes některé dílčí domluvy - jen malý pokrok v klíčových otázkách rozchodu, především v řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Tam se obě strany chtějí vyhnout vzniku "tvrdé hranice", Londýn ani Brusel ale zatím nevymyslely, jak při předpokládaném odchodu Británie z jednotného trhu takovou věc reálně zajistit.

Británie unii opustí na konci března 2019, i předpokládané následné přechodné období do konce roku 2020 bude platit jen v situaci, kdy se obě strany domluví na zatím dojednávaném znění "rozvodové smlouvy". Předpokladem je, že by měla být uzavřena nejpozději v říjnu letošního roku tak, aby dokument mohl na obou stranách kanálu La Manche ještě projít příslušným ratifikačním procesem.

Kurz dnes uvedl, že jako předseda vlády nynější předsednické země EU pojede příští týden do Dublinu i do Londýna, kde jej čeká diskuse s předsedou irské vlády Leo Varadkarem i s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Setká se také s hlavním unijním vyjednavačem Michelem Barnierem.

"Doufám, že jej v příštích šesti měsících budeme moci podpořit, jak nejlépe to půjde. Naším cílem je dosažení dohody se Spojeným královstvím. Ale pokud to nepůjde, tak si myslím, že se musíme vyhnout tvrdému brexitu," řekl Kurz.

 

Zdroj: ČTK

Rakouský kancléř Kurz: ne tvrdému brexitu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Piloti Ryanairu poprvé vstoupí do stávky

    Byznys ·

    Piloti irských nízkonákladových aerolinek Ryanair, kteří jsou členy profesního odborového svazu, půjdou poprvé do stávky. Společnost nesplnila jejich požadavky na zlep…

  2. Bakala přijde o prostory v Pařížské

    Byznys ·

    Městská část Praha 1 neprodlouží firmě Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových pronájmy lukrativních prostor v Pařížské ulici. Smlouva skončí za rok a půl, do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.