Rakouské a švýcarské vlády zablokovaly účty některých ukrajinských předáků

Rakousko na žádost nové ukrajinské vlády zmrazilo bankovní účty osmnácti nejmenovaným Ukrajincům, kteří jsou podezřelí z porušování lidských práv během demonstrací a z korupce. Oznámilo to dnes rakouské ministerstvo zahraničí, napsala agentura APA. Majetek zhruba dvacítky ukrajinských činitelů zablokovalo také Švýcarsko, uvedla dnes agentura AFP.

Vídeň tento krok učinila po konzultaci s úřadem unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové. „Toto opatření má podobu prozatímního zajištění, dokud nevstoupí v platnost opatření EU," uvedlo rakouské ministerstvo zahraničí. V prohlášení nezmiňuje, o jaké osoby se jedná, ani o sumě zablokovaných peněz.

EU se již dohodla na sankcích pro představitele režimu svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, na uvedení konkrétního seznamu osob do praxe se ale nadále čeká. Podle analytiků některé unijní země po Janukovyčově pádu s dalším krokem váhají. Zatím podle Vídně není jasné, kdy zavedení sankcí na úrovni EU nastane.

Opatření v souvislosti s ukrajinskými konty tento týden přijalo také Švýcarsko. Ve středu se Bern rozhodl zmrazit případné Janukovyčovy účty ve švýcarských bankách a také pozorněji sledovat aktivitu na kontech Ukrajinců.

Švýcarské úřady dnes oznámily, že obstavily majetek dvaceti Ukrajinců a kvůli podezřelým finančním tokům zahájily vyšetřování „Janukovyčova klanu", uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Rakouské a švýcarské vlády zablokovaly účty některých ukrajinských předáků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.