Raiffeisenbank i Komerční banka zlepšily odhad růstu ekonomiky

Analytici české Raiffeisenbank a Komerční banky zlepšili odhad růstu hrubého domácího růstu. Růst HDP má být způsoben exportem, spotřebou domácností a vlády. 

Analytici tuzemské Raiffeisenbank počítají letos s růstem ekonomiky o 2,6 procenta a příští rok o 2,4 procenta. Růst ekonomiky bude přitom tažen nejen exportem, ale i spotřebou domácností a vlády. Vyplývá to z dnes představené prognózy banky. Komerční banka pak v úterý publikované prognóze očekává letos růst hrubého domácího produktu o 2,9 procenta a příští rok o 3,3 procenta.

„Výkonnost české ekonomiky na počátku roku překonala očekávání. Růst ekonomiky přitom čerpá ze všech zdrojů, za zmínku stojí mimo jiné i pozitivní vývoj v segmentu malých a středních podniků,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Současně podle ní přetrvá v následujících měsících i velmi nízká inflace. Letos by měla být průměrná inflace 0,8 procenta a příští rok 2,2 procenta. Intervenční režim by přitom podle Horské měla ČNB opustit ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku. „Centrální bankéři budou chtít mít jistotu, že inflace je udržitelně vytlačena do blízkosti inflačního cíle. S ohledem na posun konce režimu kontroly kurzu jsme i posunuli první očekávané zvýšení základní úrokové sazby a to na počátek roku 2016,“ uvedla.

K samotným devizovým intervencím Horská uvedla, že pokud by je centrální banka loni v listopadu nezahájila, pak by byla červnová inflace záporná, a to 0,5 procenta. Podle údajů ČSÚ byla v červnu meziroční inflace na nule. „Druhým efektem slabší koruny je pak, že se drží v ČR reinvestice. Tedy, že zisk vytvořený v ČR neputuje do zahraničí a zůstává zde,“ dodala s tím, že spekulace na další oslabení koruny centrální bankou jsou zatím bezpředmětné.

Podle analytiků Komerční banky pak již letos začala ekonomický růst podporovat rozpočtová politika. „Významný pozitivní příspěvek očekáváme v roce 2015. Představené vládní kroky podpoří dle naší simulace nejvýrazněji investiční aktivitu. Mírněji pak spotřebu domácností,“ uvedli.

Inflace by pak podle Komerční banky měla být nejnižší od roku 2003, v průměru by měla být 0,4 procenta. Nízkoinflační prostředí by mělo přetrvat i v roce 2015, kdy Komerční banka očekává průměrnou inflaci jedno procento. ČNB opustí intervenční režim podle analytiků banky nejdříve ve třetím čtvrtletí příštího roku.

Ministerstvo financí v pondělí v nové prognóza výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce, a to na 2,7 procenta. Pro příští rok počítá ministerstvo s růstem ekonomiky o 2,5 procenta. Česká národní banka zveřejní novou prognózu ve čtvrtek. Podle Horské ovšem nelze čekat výraznou změnu prognózy. ČNB podle květnové prognózy čeká letos růst 2,6 procenta a příští rok o 3,3 procenta.

Zdroj: ČTK

Raiffeisenbank i Komerční banka zlepšily odhad růstu ekonomiky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OSN žádá okamžité příměří v Pásmu Gazy

    Společnost ·

    Rada bezpečnosti OSN vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy, které má umožnit dodávku potřebné pomoci obyvatelům Gazy.  …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.