Radokova Laterna magika oslavila 55 let existence

Nová scéna Národního divadla letos oslavila 55. výročí od svého založení. Laterna magika vznikla z experimentálního divadelního představení, které na Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu zajistilo Československu prvenství mezi všemi vystavovateli. Novinkou příští sezony Laterny magiky bude podle Jana Mocka, mluvčího ND, inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna s premiérou v únoru 2015.

Laterna magika získala svou první scénu v paláci Adria (dnešní Divadlo Bez zábradlí), kde 9. května 1959 zahájila činnost. Později se krátce přestěhovala do Paláce kultury, dnešního Kongresového centra, a nyní už přes 20 let hraje na Nové scéně. Za 55 let existence připravila 36 premiér, které rozvíjely její základní principy, především kombinace akcí herců či tanečníků na jevišti s filmovou projekcí. Duchovními otci tohoto českého divadelního vynálezu byli režisér Alfred Radok a scénograf Josef Svoboda.

„Projekce v Laterně magice není jen kulisou nebo nástrojem pro vytváření zdánlivé reality. Film zůstává filmem a jeviště jevištěm, důležitý je ale okamžik jejich propojení. Obrazová a reálná složka se spojují v tak nerozlučný celek, že by jedna bez druhé nemohly existovat,“ uvedl Mocek.

Dnes Laterna magika zachází s mnohem širším spektrem prostředků, které nabízejí klasické i moderní technologie. Má k dispozici digitální projekci a nová média, každé představení pracuje s propojením jeviště a obrazu jinak. Nebojí se klasické projekce a ruční animace, ani technologií, které pracují v reálném čase.

O Laternu magiku byl od počátku zájem doma i v zahraničí. Ještě v Bruselu se o možnost hostování zajímalo jedenáct států včetně USA, a tak soubor procestoval skoro všechny kontinenty. V Praze hrála prakticky denně, takže dnes lze odhadovat počet odehraných představení na zhruba dvacet tisíc.

Soubor se stal součástí ND jako samostatná 'výzkumná' scéna, uměleckým šéfem se stal režisér Alfréd Radok. Postupně se profiloval více jako taneční soubor. Na výstavě Expo 67 v Montrealu soubor prezentoval kratší program, který později uváděl v Praze jako Revui z bedny.

„Zlom v dramaturgii nastal od roku 1973, kdy se uměleckým ředitelem stal architekt a scénograf Josef Svoboda. Prototypem nového celovečerního představení se stal Pražský karneval v režii Václava Kašlíka, čerpající náměty ze staropražských legend,“ uvedl Mocek. „Laterna magika oslovila i děti - především premiérou Kouzelného cirkusu v roce 1977. Toto představení je na repertoáru dodnes, má na kontě přes 6200 repríz." Podíleli se na něm například Jiří Srnec, výtvarníci Zdenek Seydl, Eva a Jan Švankmajerovi, choreografové František Pokorný, Vlastimil Jílek a Karel Vrtiška. Loni byl filmový materiál inscenace digitalizován.

Na přelomu 80. a 90. let patřil ke stálicím Odysseus v režii Evalda Schorma a s hudbou Michaela Kocába. V roce 1992 se stala Laterna magika příspěvkovou organizací, nyní je opět součástí české první scény.

Zdroj: ČTK

Radokova Laterna magika oslavila 55 let existence Foto: cs.wikipedia.org

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.