Radikálové v Iráku postupují k Bagdádu a obsazují hraniční přechody

Islámští radikálové během víkendu dobyli další města v irácké provincii a získali také také tři důležité hraniční přechody. Podle americké stanice CNN se nacházejí asi čtyři hodiny od Bagdádu. Americký ministr zahraničí, John Kerry, se snaží přimět vlády arabských států k jednání s tamními představiteli vlády.

Pro radikální organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) bylo důležité především získání irácko-syrského přechodu Kajm. Povstalci tak mají pod kontrolou nejen důležitou zásobovací trasu do Sýrie, ale hlavně přímé spojení s oblastmi, které ovládají na syrském východě.

Situace v Iráku je také hlavní náplní nynější cesty amerického ministra zahraničí Johna Kerryho na Blízký východ a do Evropy. Má se při ní snažit přimět vlády arabských států, aby pomohly tlakem na Bagdád dotlačit tamní politiky k sestavení vládní koalice.

Šéf americké diplomacie také oznámil, že Spojené státy chtějí, aby si Iráčané sami našli politické vedení, které je připravené zastupovat všechny Iráčany. Washington nebude do této volby nebo výběru zasahovat. Kerry zároveň řekl, že USA nejsou odpovědné za to, co se nyní děje v Iráku, stejně jako nenesou odpovědnost za to, co se děje v Libyi.

Po nedělním několikahodinovém jednání v Káhiře je dnes šéf americké diplomacie očekáván v jordánské metropoli Ammánu. Podle diplomatických zdrojů má také zavítat do Iráku, ale datum této návštěvy nebylo zatím oznámeno.

Zdroj: ČTK

Radikálové v Iráku postupují k Bagdádu a obsazují hraniční přechody Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.