ČR patří na poli vědeckého publikování do „východní“ Evropy, nemá tak často mezinárodní přesah

Pro akademiky a vědce celosvětově platí fráze publish or perish neboli publikuj nebo padni. Člověk, který publikuje, je totiž díky tomu pozitivně vnímán ze strany oborové komunity. Rovněž je i častěji citován. Na poli základního výzkumu se za vrchol činnosti stále považuje průlomový nebo převratný výzkum a jeho následná publikace v nejlepším oborovém časopise. Nevýhodou Česka a vědeckého publikování je skutečnost, že stále patříme do „východní“ Evropy. Sice máme hodně takzvaných vědeckých časopisů, ale většina z nich nedosahuje mezinárodní úrovně. Na rádiu Zet o tom hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.   

Diskuzi ohledně vědeckého publikování v České republice rozpoutal seminář, který se konal před Vánoci 18. 12. 2017. Více se dočtete ZDE. Na portále Vědavýzkum.cz tak vyvolal zajímavou diskuzi o publikování a jeho financování.

Publikování a vědecká práce je nezbytným předpokladem kariérního postupu – od doktoranda, přes docenta nebo profesora.

„Jsem nucen publikovat, psát a to v podstatě za každou cenu. Při tom nám vznikají některé ne zcela etické nebo poctivé věci. Když totiž nemám na to, abych publikoval ve špičkových časopisech, tak publikuji v horších. Některé takzvané predátorské vznikly v podstatě pouze pro to, aby umožnily publikování,“ řekl Aleš Vlk na rádiu Zet.

Za problém České republiky lze považovat skutečnost, že stále patříme do „východní“ Evropy. To znamená, že sice máme velké množství časopisů. Jde ovšem o publikace, jež jsou lokální a nedosahují tak mezinárodní úrovně.

„Druhá věc je specifická – a to je tzv. „kafemlejnek“ – u nás se za výsledky publikování dávají body a za body dostávají instituce peníze. Takže snaha publikovat za každou cenu kdekoliv a vykázat cokoliv byla v Česku dohnána do maxima. Samozřejmě záleží na oborech a institucích, ale v podstatě se v České vědě každý honí za body,“ sdělil Aleš Vlk. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

ČR patří na poli vědeckého publikování do „východní“ Evropy, nemá tak často mezinárodní přesah Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. 10 trendů digitálního marketingu v roce 2018

  Byznys ·

  Technologie se každým rokem zdokonalují. Ruku v ruce s tím dochází k inovacím ve světě digitálního marketingu. Společnost Sherpas zveřejnila deset trendů v této oblast…

 2. Mobilní internet LTE loni zrychlil až o třetinu

  Byznys ·

  Během loňského roku stoupla až o třetinu průměrná rychlost internetu v mobilních sítích. Nejrychlejší síť LTE měl Vodafone. Jeho rychlost meziročně vzrostla o 25 proce…

 3. Odklání si KLDR globální kryptoměnu?

  Bezpečnost ·

  Španělská bezpečnostní počítačová firma AlienVault zřejmě nalezla software, kterým si Severní Korea přesměrovává na svůj server globální kryptoměnu. Aplikace byla vytv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.