R. Linka: Bohemia JazzFest ukazuje to, co se v jazzu děje teď. Není to muzeum!

„Jazz je dnes blues, soul, latin music a mnoho jiných směrů. Znamená to být otevřený a umět reagovat na věci kolem - není to hudba, která patří do nějaké škatulky,“ říká organizátor Bohemia Jazz Fest Rudy Linka. Filozofie festivalu je, že se tam „odehrává, opravdu to, co se děje v jazzové současnosti. Není to nějaké muzeum. Nehrajeme Louise Armstronga.“  

Festival Bohemia JazzFest, který právě probíhá na náměstích českých měst, označil hudební časopis DownBeat za jeden z nejdůležitějších jazzových festivalů ve střední Evropě. Podle tohoto časopisu přináší „dynamický mix špičkových evropských a severoamerických umělců už od svého vzniku v roce 2006.“   

Do 26. července může veřejnost postupně slušet v devíti městech to nejlepší ze současného jazzu. A to zdarma - díky sponzorům a mecenášům.

Festival založil kytarista Rudy Linka, který žije střídavě v Čechách a ve Spojených státech. Loni akce přilákala za 12 dní trvání rekordních 86 tisíc diváků. 

Ve Studiu Zet o organizaci a programu festivalu hovořil popularizátor jazzu Rudy Linka. 

Festival Bohemia Jazz Fest nabízí každoročně několik předních světových jazzových hudebníků. Ty pak může veřejnost slyšet na náměstích českých a moravských měst zadarmo. Jak festival financujete?

Je to díky všem sponzorům, grantům a příspěvkům od měst a různých organizací. Letos poprvé máme generálního partnera, kterým je Česká Spořitelna, ale předtím jsme plno let žádného neměli a festival je možné udělat jen díky tomu, že se poskládá z mozaiky sponzorů a partnerů a musím říci, že si vážíme úplně všech. Nejen těch velkých, ale i těch úplně malých a nejmenších.

Třeba letos se mi stalo poprvé něco, co se mi ještě předtím nestalo. Přišel jsem na jedno ministerstvo a  tam mi ministr vysvětlil, že pro nás bohužel nemohou nic udělat, ale pak řekl: ta vaše akce se mi tak líbí, že dám ze svých peněz 30 tisíc korun. A toho si hrozně vážím.

Jak je těžké získávat sponzory v době, kdy ekonomika čeká na konec recese? Zároveň organizujete jazzový festival v zemi, kde jazz soupeří s oblíbenými a masovými akcemi jako je třeba maraton?

Nejdříve bych začal u slova jazz. Já to slovo jazz asi vidím trochu jinak, než mnoho jiných lidí v této zemi. Někteří možná vidí tu škatulku, kde tři muzikanti hrají někde v rohu a lidé k tomu jedí, je to takové příjemné podbarvení. 

Jazz pro mě znamená, že jste otevřený. Znamená to, že jste schopný reagovat na věci, které se dějí kolem vás a reagovat okamžitě a pozitivně. To všechno musí jazzový muzikant dělat. Jazz je dnes blues, soul, latin music, těch směrů je tolik. A já se snažím, aby na tom festivalu všechny tyto směry a odnože byly pokryty, a proto si myslím, že festival má takovou podporu lidí. Že je to pro každého něco a mnoho lidí se s tím může ztotožnit. 

Které firmy podporují jazz, a proč myslíte, že to dělají? 

Moje zkušenost je taková, že to je vždy jeden člověk, který do toho buď tak zapálený, a nebo tomu opravdu rozumí a vidí, co to přináší společnosti. Vím, že to co přivážíme, je to nejkvalitnější, co v tomto oboru je. Kvalita mluví sama za sebe a je rozeznatelná ve všech odvětvích, když jí člověk dá prostor. A myslím tím třeba jídlo - když bychom tu měli například francouzskou kuchyni zadarmo na náměstí, tak myslím, že by to přišlo ochutnat docela hodně lidí a druhý rok by jich možná přišlo ještě víc. Když by se rozdávala německá auta zadarmo, tak by se stalo úplně to samé. 

Jazz je taky v této kategorii a myslím, že lidé, kteří by se o to vůbec nezajímali, ale jdou kolem, si najednou řeknou: jak je možné, že jsem si celý život myslel, že ke mně jazz nepromluví, ale tohle se mi líbí. A není to tím, že je to jazz, ale že je to kvalitní hudba. 

..ale co to přináší těm firmám, které vám peníze svěří na to, že financujete takovou kulturní akci?

Ta akce už je dnes obrovská. Loni přišlo na festival 86 tisíc lidí na všech jedenáct dní. Letos máme dvanáct dní, protože jsme ještě jeden den na Staroměstském náměstí. A to už je hodně lidí a také návštěvnost našich stránek je obrovská, naším partnerem je třeba Seznam.cz. A  já si hrozně vážím toho, že například Pavel Zima je náš velký fanoušek a vlastně dělá to rozhodnutí, co bude podporovat, a co nebude. To samé je například Pavel Kysilka u České Spořitelny.

Je to vždy ten jeden člověk, který dělá to velké rozhodnutí, a vím přesně, kdo to je, kdo nás podporuje.  

Jak se vám daří umělce pro tento druh festivalu získávat? Je to jen o zaplacení patřičného honoráře?

Dělám vše, co se musí dělat. Nejdřív je prosím, pak brečím, pak vyhrožuju a nakonec jim zaplatím. Když jsme začínali, tak jsem řekl všem svým kamarádům: musíte přijet a zahrát. A všichni to udělali. Ale to se nedá dělat každý rok a tito umělci, kteří chci, aby sem přijeli, mají svůj plán a jsou opravdu zaneprázdnění. Není to tak, že čekají, až někdo zavolá, ale je to spíš naopak. S každým mluvím o tom, kdy budou mít čas, kdy budou „někde tady vedle“, abychom to celé mohli dát dohromady.  A také pomáhá, že bydlím v New Yorku. 

Ještě bych dodal jednu věc. Já jsem nedávno dostal email přes naše festivalové stránky, kde mi jeden člověk řekl: a kdy už budete hrát nějaký pořádný Dixieland? Pořád hrajete něco moderního a je to tak studené. Tak bych chtěl říci, že filozofie našeho festivalu je, že to, co se tam odehrává, je opravdu to, co se děje v současnosti. Není to nějaké muzeum, že by tam někdo přišel a začal dělat něco, co dělal Louis Armstrong nebo co hrál Duke Ellington. Já tohle vůbec nedělám. Chci, aby to byla kreativní záležitost - když je to brazilská hudba, tak to musí být lidé z Brazílie a dělají to originálně. Řekl bych, že Bohemia Jazz Fest je vlastně o tom, že co tam vidíte, je opravdové umění lidí, kteří si píší noty, dělají si písničky a nesnaží se nikoho napodobovat. A to je asi něco, co si ne všichni uvědomují.  

V článku jsou pouze vybrané pasáže rozhovoru s R. Linkou. Jeho celý záznam naleznete výše. 

Zdrtoj: Zet

R. Linka: Bohemia JazzFest ukazuje to, co se v jazzu děje teď. Není to muzeum! Foto: facebook.com/pages/Rudy-Linka

reklama

Další články

1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

Byznys ·

Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

2. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

Byznys ·

Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.