ČR je s ohledem na podíl žen v IT druhé nejhorší v Evropě, podle Přikrylové kódy vizáž neřeší

V polovině 90. let tvořily podle Českého statistického úřadu ženy v IT více než třetinu všech zaměstnanců. Dnes jsme se 7% podílem žen, které pracují v IT oborech, druzí nejhorší v Evropě, a toto číslo každoročně klesá. Hůře už je na tom jen Slovinsko s podílem 3,6 %. Proč ale vlastně ženy v IT chybí? A podaří se jim prorazit pomyslný skleněný strop? Hostem pořadu Neuron Future byla Dita Přikrylová, zakladatelka platformy Czechitas.

„Hlavní důvody, proč je žen v IT tak málo, jsou v zásadě dva. Jednak jsou to stereotypy ve společnosti, a to i ve výchově a ve vzdělávání, kdy rodiče a učitelé často dívky nevedou k tomu, aby se o informační technologie zajímaly. Druhou příčinou jsou bariéry přímo na straně žen, které si dostatečně nevěří – a neztotožňují se s představou tzv. ajťáka,“ řekla v rozhovoru Dita Přikrylová, zakladatelka platformy Czechitas, která přivádí dívky k informačním technologiím, dodává jim znalosti a sebevědomí ke vstupu do IT a propojuje je do firem, které hledají nové talenty a diverzitu do pracovních týmů.

I když mají ženy skvělé předpoklady pro práci v IT, je pro ně podle Dity Přikrylové těžší se prosadit: „Pomyslný skleněný strop ale pomáhá rozbít třeba i to, že se jedná o obor, kde mnohem více než na vizáži záleží na výsledku práce – v kódování nejde o to, jak vypadáte, ale co umíte.”

Znalosti v oboru a s tím související sebevědomí předává Czechitas prostřednictvím vzdělávacích kurzů, kterých se po celém Česku zúčastnilo už více jak 5 000 dívek a žen, které nemají s programováním žádnou zkušenost. „Na našich kurzech se potkávají středoškolačky s babičkami. Jedno je ale spojuje, a to nadšení a zvědavost – a často i chuť změnit zaměstnání,“ dodala Dita Přikrylová, podle které se informační technologie posouvají dopředu tak rychle, že naskočit do rozjetého vlaku se dá víceméně v kterémkoli věku.

Pozornost začíná nově tým Czechitas upínat i studentky, které se pro IT už rozhodly: „Chceme, aby se staly pro další dívky inspirací, aby nám pomohly do komunity přivést další ženy.“ Od ledna pak běží soutěž Cena Czechitas (Czechitas Thesis Award 2017) za nejlepší dívčí bakalářskou práci v IT, která je otevřena všem dívkám, které úspěšně obhájily bakalářskou práci na téma související s IT. Cílem je upozornit na nadané dívky zapálené do IT, pomoci jim zrealizovat jejich projekty za podpory odborníků z praxe, a zároveň ukázat dalším slečnám a ženám, jak zajímavým tématům se tyto dívky věnují. 

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

ČR je s ohledem na podíl žen v IT druhé nejhorší v Evropě, podle Přikrylové kódy vizáž neřeší Foto: Eva Neumanová: Dita Přikrylová založila platformu Czechitas, aby přivedla dívky k informačním technologiím

reklama

Další články

  1. Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

    Byznys ·

    Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.