ČR je extrémně závislá na obchodu s EU, nezměnila to ani otevřenost vůči Číně

Česká závislost na obchodu s Evropskou unií je extrémně vysoká. Říká to na rádiu Zet prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Do zemí Evropské unie jde totiž 83 procent našeho celkového vývozu. Nezměnila to přitom ani větší otevřenost vůči obchodu s Čínou. 

„Loni stoupl podíl Evropské unie na českém vývozu o jedno procento. Jestli se nemýlím, tak myslím, že z 82 na 83 procent. To znamená, že 83 procent našeho vývozu jde do zemí Evropské unie. Nezměnila to ani větší otevřenost vůči Číně,“ řekl Dlouhý.

Vysokou závislost na EU také neprolomila podpora vývozu i do dalších mimounijních zemí, jako jsou státy Latinské Ameriky, vybrané země Afriky nebo Středního východu. Česká republika cílí také na nově se otevírající trhy, jako je Írán nebo Kuba. S nimi mělo Československo vřelé vztahy již před rokem 1989.

„Měli bychom tam navázat na jméno, které Československo mělo, ať je to především v případě Kuby, ale popravdě řečeno i Íránu. Před rokem 1989 bylo hodně podpořeno politickou snahou, ale i některými nadstandardními netržními pobídkami, které český export měl při vývozu na tato teritoria. Česká republika má v těchto zemích dobré jméno především ve zpracovatelském průmyslu, strojírenství, motorových vozidel atak dále,“ uvedl Dlouhý na rádiu Zet.  

Českým firmám se ovšem naskytnou větší možnosti uplatnit se i na italském trhu. Půjde pak zejména o obranu a výstavbu infrastruktury. V rámci česko-italského podnikatelského fóra v Praze to řekl italský ministra zahraničí Paolo Gentiloni.

„Itálie je poměrně významným obchodním partnerem České republiky. V roce 2015 měla celkem čtyřprocentní podíl na zahraničním obratu České republiky. Itálie je se svým čtyřprocentním podílem šestý nejvýznamnější obchodní partner České republiky vůbec,“ sdělil Dlouhý.

Dlouhý říká, že export do Itálie v minulém roce dosáhl na hodnotu pěti miliard korun. Oproti roku 2014 jde přitom o jedenácti procentní nárůst. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

ČR je extrémně závislá na obchodu s EU, nezměnila to ani otevřenost vůči Číně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Whisky je nákladná, ale velmi výnosná investice

    Byznys ·

    Za loňský rok se na britských ostrovech prodalo téměř o třetinu více lahví whisky a jejich celková hodnota vyskočila meziročně o čtvrtinu na rekordní úroveň 9,5 milion…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.