R. Coase, který říkal, že je ekonomem „jen náhodou", se dočkal Nobelovy ceny až po půl století

Ekonom Robert Coase, který se celý život zabýval vztahem mezi firmami a fungováním trhu, přinesl revoluční pohled na to, proč lidé zakládají firmy a co určuje jejich velikost. Za své teorie, které definoval už v roce 1937 v nadčasové práci  Podstata firmy, obdržel v roce 1991 Nobelovu cenu.   

Brit Robert Coase (1910 - 2013) v roce 1951 emigroval do Spojených států amerických, kde převážnou část života přednášel na právnické fakultě Chicagské univerzity. Podle svých slov byl ekonomem „jen náhodou," protože se zabýval hlavně právními aspekty ovlivňujícími fungování firem, jako jsou transakční náklady a majetkové právo.

Nejznámější je díky svým dvěma pracem, které jsou dodnes považovány za jedny z nejinspirativnějších v historii moderní společenských věd - Podstata firmy (1937) a Problém nákladů společnosti (1960).   

Královská švédská akademie věd jej v roce 1991 ocenila za to, že do ekonomické teorie zapracoval principy využití transakčních nákladů a majetkového práva.

Ve svých teoriích se soustředil na to, jak je každodenní fungování firem na trhu ovlivňováno náklady - finančními, materiálními, časovými nebo právními. Firmy investují prostředky a čas do neustálého náboru zaměstnanců, do vyjednávání o cenách, vymáhání smluvních plnění a podobně. Coaseho teorie prokázaly, že nejúspěšnější firmy jsou v určitých fázích ty, které jsou schopny tyto náklady eliminovat, například vnitřními procesy. 

Ve svých teoriích také zpochybnil myšlenku, že nejefektivnější způsob, jak bránit firmám v tom, aby poškozovaly zájmy celku, je vládní regulace. 

Ve vědecké a publikační práci Coase pokračoval i ve vysokém věku. Přestože už mu bylo přes 100 let, pracoval na knize Jak se Čína stala kapitalistickou (2012). Coase zemřel loni ve věku 102 let.

V pravidelném seriálu Studia Zet o nositelích Nobelovy ceny za ekonomii hovořil o Robertu Coasovi Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog Vysoké školy ekonomické v Praze. 

 

Za co přesně obdržel Coase Nobelovu cenu? Co jsou to transakční náklady a jak jimi Coase ovlivnil ekonomickou teorii?

Do té doby se předpokládalo, že ekonomické transakce probíhají bez jakéhokoli „tření“, jak bychom řekli příměrem z fyziky, ale Coase upozornil na to, že tomu tak není, a že poměrně významnou složku tvoří transakční náklady.

Hovořil o nich jako nákladech užívání cenového mechanismu a můžeme si je představit jednoduše: když jedeme kupovat například auto nebo dokonce byt, tak jej nekoupíme hned, není to houska. Musíme trávit určitý čas vyhledáváním té vhodné nemovitosti, což může trvat i roky. Také je to potřeba smluvně ošetřit, vyjednávat o ceně - a to jsou všechno transakční náklady. 

Představme si je jako náklady časové nebo náklady energické či náklady na právní služby v případě toho, chceme-li uzavřít smlouvu o koupi nemovitosti. A to všechno samozřejmě zpožďuje obrátku na trzích a není to tak jednoduché. Dochází i k určitému zpožďování, protahování transakcí. A ekonomové do příchodu Ronalda Coase tyto náklady zanedbávaly a až on upozornil, že jsou velice významné. 

 

Od roku 1937, kdy Coase napsal jeden ze svých stěžejních článků nazvaný Povaha firmy, až do roku 1991, kdy obdržel Nobelovu cenu, uplynulo více než půl století. Znamená to, že věci, kterými se Coase zabýval, jsou v ekonomii neměnné?

 

Věci, kterými se zabýval jsou neměnné záležitosti. Transakční náklady platily v roce 1937 stejně, jako nyní a stejně jako platily v roce 1991. On tedy čekal více než půl století na to, než mu Královská akademie ve Stockholmu udělila cenu, protože se vždy tak trochu vymykal z hlavního proudu ekonomie. Hodně klad důraz na empirická zkoumání a nekladl zas takový akcent na modelování a na užívání matematických postupů. 

Cena se uděluje až od roku 1969, takže prvních třicet let poté, co Coase napsal svou stěžejní studii vlastně neměl možnost tu cenu získat. Pak ještě trvalo poměrně dlouhou dobu, než se k ní dopracoval. 

 

Proč se Coase ve svých čtyřiceti letech přestěhoval z Velké Británie do USA?

Když jsem se ho na to ptal, tak to vysvětloval tak, že Velká Británie v 50. letech vykročila příliš vstříc socialismu, což bylo něco, s čímž se nechtěl ztotožňovat. A našel útočiště ve Spojených státech, kde přednášel například na Chicagské univerzitě a se Spojenými státy už měl dobrou zkušenost z přelomu 20. a 30. let, kdy tak cestoval po továrnách, podnicích, firmách a zkoumal, jak vlastně fungují. Což se právě poté stalo základem jeho studie z roku 1937, za níž dostal v roce 1991 Nobelovu cenu. 

Záznam celého rozhovoru s Lukášem Kovandou naleznete výše v textu. 

Zdroj: Zet

 

R. Coase, který říkal, že je ekonomem „jen náhodou", se dočkal Nobelovy ceny až po půl století Foto: Portrét Ronalda Coase z roku 1991 Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.