ČR by mohla mít podle Zemana euro za dva až tři roky, brání tomu ale rozpor v koalici

Česká republika by z čistě technického hlediska mohla přijmout euro za dva až tři roky, míní prezident Miloš Zeman. Česko už splňuje všechna tři maastrichtská kritéria, nicméně kvůli určitému koaličnímu napětí očekává hlava státu vstup do eurozóny o něco později. Podle sociální demokracie by ČR měla euro přijmout kolem roku 2020.

Zeman dnes v pořadu Partie televize Prima vyjádřil lítost, že do eurozóny vstoupilo dříve Slovensko nebo Baltské země. "Ale tady chápu určité koaliční napětí, ANO je vůči euru spíše skeptické, sociální demokracie spíše optimistická," poznamenala hlava státu.

"Z čistě technického hlediska bychom mohli euro přijmout za dva až tři roky," podotkl dále Zeman. Česko by muselo projít dvouletým přechodovým obdobím, do něho se ale země musí nejdříve přihlásit, a tak "čistě teoreticky bychom zde euro mohli mít za tři roky," uvedl prezident. Objektivně tomu podle něj brání právě určitý rozpor v koalici.

"Vláda by měla ve své hospodářské a rozpočtové politice pokračovat v přípravách na přijetí společné evropské měny v možném termínu kolem roku 2020, tak aby naše země zůstala atraktivní pro investice a snížilo se riziko prudkých měnových výkyvů," uvedla ČSSD v programové rezoluci, kterou v sobotu schválil její sjezd.

Člen bankovní rady České národní banky Jiří Rusnok, o kterém Zeman nedávno řekl, že s ním počítá na post guvernéra po odchodu Miroslava Singera, odhadl, že Česko do roku 2020 do eurozóny nevstoupí.

 

Zdroj: ČTK, Zet

ČR by mohla mít podle Zemana euro za dva až tři roky, brání tomu ale rozpor v koalici Foto: ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

  1. Brněnští vědci vyvinuli "airbag" pro drony

    Byznys ·

    Pracovníci Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně vyvinuli záchranný systém pro drony, který při technických potížích umožní bezpilotnímu letounu rozvinout…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.