Příznivci nezávislosti Skotska v průzkumech posilují

Podpora nezávislosti Skotska dosáhla dva týdny před konáním referenda dosud nejvyšších hodnot. Vyplývá to z průzkumu společnosti YouGov, podle něhož by pro odchod Skotska ze Spojeného království hlasovalo 47 procent oprávněných voličů. Zastánci svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem tak mají náskok už jen šesti procentních bodů.

Ještě před měsícem příznivci zachování současného stavu vedli před podporovateli samostatnosti o celých 22 procentních bodů. Předseda YouGov, která je jednou z nejrespektovanějších britských institucí zabývajících se výzkumem veřejného mínění řekl, že referendum pravděpodobně skončí velmi těsným výsledkem. Vítězství zastánců nezávislosti se podle něj nyní stalo reálnou možností.

I kdyby podle průzkumu v referendu vyhráli odpůrci samostatnosti Skotska, budou mít podle předsedy YouGov britští politici důvod k obavám o jednotu země. Nerozhodnutých totiž zůstává zhruba osm procent voličů, tedy asi 320.000 lidí.

Průzkum probíhal od 28. srpna do 1. září, tedy v týdnu po již druhé debatě šéfa skotské vlády Alexe Salmonda s bývalým britským ministrem financí Alistairem Darlingem. V debatě podle komentátorů zvítězil Salmond, který prosazuje ukončení 307 let trvající jednoty Skotska a Anglie.

Všelidové hlasování se ve Skotsku uskuteční 18. září. Pokud by zastánci nezávislosti zvítězili, následovala by v první řadě jednání o budoucí měně, rozdělení státního dluhu, severomořských zásobách ropy a plynu a také o britských jaderných ponorkách, které se nacházejí právě na základnách ve Skotsku. Nezávislost by pak vstoupila v platnost pravděpodobně 24. března 2016.

Zdroj: ČTK

Příznivci nezávislosti Skotska v průzkumech posilují Foto: ČTK: Banner na podporu nezávislosti Skotska ve městě Galashiels

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.