Putin zítra podepíše smlouvu o vzniku Euroasijské hospodářské unie

Prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska ve čtvrtek v kazašské Astaně podepíší smlouvu o vzniku Euroasijské hospodářské unie (EAHU), která má vytvořit nové světové ekonomické centrum a protiváhu integraci v Evropě.

Prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska mají ve čtvrtek v kazašské Astaně podepsat smlouvu o vzniku Euroasijské hospodářské unie (EAHU), která má vytvořit nové světové ekonomické centrum a protiváhu integraci v Evropě. Dokument, který podepíší Vladimir Putin, Nursultan Nazarbajev a Alexandr Lukašenko, má vstoupit v platnost 1. ledna 2015. Podle západních kritiků jde o pokus obnovit staré sovětské struktury a potvrdit hospodářský a politický vliv Moskvy v postsovětském prostoru.

Moskva opakovaně zdůrazňuje, ze EAHU není politický pakt, žádné články o politické spolupráci prý v dokumentu přichystaném k podpisu nejsou. Podle zpráv kazašských médií sice původní verze navrhovaná Ruskem takové body obsahovala, Kazachstán se ale proti podobným formulacím postavil. „Chtěli nalinkovat všechny oblasti života zúčastněných států, ale díky důsledné pozici Kazachstánu takové články vypadly,“ řekl nedávno kazašský vyjednavač Samat Ordabajev.

Osou EAHU má být podle zúčastněných států celní unie a jednotný hospodářský prostor pro volný pohyb lidí, služeb a kapitálu. Minsk a Astana si od nového uskupení slibují hlavně jednotný trh z ropou a plynem. Moskva zdůrazňuje, že Euroasijská hospodářská unie vznikla „na půdorysu“ Společenství nezávislých států (SNS), politického uskupení, které sdružuje většinu zemí bývalého SSSR. Rusko očekává, že EAHU v blízké či vzdálenější budoucnosti rozšíří počet svých členů tak, aby obě seskupení fungovala v identickém prostoru.

Velkým problémem je ale pro zakladatele EAHU Ukrajina. Bývalý prezident Viktor Janukovyč odmítl koncem loňského roku podepsat asociační dohodu s Evropskou unií právě s ohledem na možné budoucí kontakty s Ruskem a jeho hospodářskými spojenci. Výměna vlády v Kyjevě ale Kremlu podle ukrajinských médií výrazně zkomplikovala integrační plány. Postoj budoucího prezidenta Petra Porošenka k hospodářským kontaktům s Ruskem bude pro Moskvu možná důležitější, než čtvrteční formální podpis smlouvy s Minskem a Astanou.

„Prezidenta mají nového, ale hospodářský kolaps zůstal. Pokud novému vedení dojde, v jaké je země situaci, přijde k rozumu a vydá se hledat kompromis,“ komentoval vztahy s Ukrajinou běloruský expert Alexandr Švec.

Ukrajina ale zájem o EAHU nejeví a vydává naopak silné signály, že rezignuje na členství v SNS. Jen malou náplastí je pro Rusko vstřícný postoj Kyrgyzstánu a hlavně Arménie, která se kvůli budoucímu členství v EAHU integrace s Evropou zřekla.

Podle představ Kremlu má být EAHU protiváhou Evropské unie. Prohlášení Ruska, že nový útvar má být předstupněm politické konfederace s názvem Euroasijská unie, ale obavy Západu z pokusu o vzkříšení SSSR jen posilují. O podobném projektu se v Rusku začalo hovořit po Putinově článku v listu Izvestija na podzim roku 2011, kdy ruský vůdce narýsoval perspektivu „budoucnosti, která se rodí dnes“. Případní partneři v Minsku a Astaně se ale zatím ke kremelským plánům stavějí vlažně.

Zcela reálná je ale podle Ruska už dnes možnost těsné spolupráce EAHU s Evropskou unií. Podle představ některých ruských ekonomů by se EAHU mohla stát mostem mezi hospodářským prostorem Evropy a Číny. Brusel ovšem pohlíží na integrační snahy Moskvy s nedůvěrou a perspektivy „jednotného hospodářského prostředí od Lisabonu po Vladivostok“ odbývá v lepším případě mlčením.

Zdroj: ČTK

 Putin zítra podepíše smlouvu o vzniku Euroasijské hospodářské unie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.