Putin v reakci na otravy v Irkutsku navrhuje snížit zdanění vodky

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl snížit zdanění vodky a současně uvalit vyšší daně na medicínské, kosmetické a čisticí prostředky s obsahem lihu. Reaguje tak na masovou otravu methanolem, která postihla desítky lidí  v Irkutsku po kosmetického přípravku do koupele Bojaryšnik. Podobné prostředky díky své nízké ceně představují pro chudé Rusy lákavou alternativu k ustavičně zdražovaným lihovinám.

Požitím kosmetického přípravku Bojaryšnik se v Irkutsku otrávila více než stovka lidí. Počet mrtvých podle místních úřadů stoupl na 62.

Je nutné zvyšovat daně na výrobky obsahující alkohol, aby už nebyly flaštičky za pár drobných,“ prohlásil Putin při setkání s vedením obou komor parlamentu. „Jestli se to využívá ve farmaceutice, anebo v kosmetice, tak se nedá nic dělat, ale kosmetika prostě bude dražší,“ dodal. Výrobky s alkoholem podle něj „musejí mít normální cenu“.

Putin také nařídil vládě, aby přišla s návrhem na změnu sazeb daní z lihovin tak, aby klesla poptávka po nebezpečných náhražkách. Prezidentův pokyn ukládá vládě, aby vypracovala a předložila svůj návrh do konce března, poznamenala agentura Interfax.

V říjnu ve městě Kaluga u Moskvy vyvolal rozruch prodejní automat na pleťovou vodu Bojarka. Háček byl v tom, že přípravek obsahoval 75 procent lihu, a tak zájem se podle médií dal čekat hlavně mezi alkoholiky. Lahvička z automatu stála 20 rublů, tedy v přepočtu asi osm korun.

Experti tvrdí, že kvůli hospodářské krizi se chudším Rusům nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupi lihovin v obchodech, a tak stále častěji přecházejí na pití různých náhražek s obsahem lihu, včetně prostředků na mytí oken, nemrznoucích směsí či dokonce brzdové kapaliny.

Podle odhadů těmto náhražkám pravidelně holduje na 15 milionů Rusů a roční spotřeba se odhaduje v řádu až několika stovek milionů litrů.

 

 

Zdroj: ČTK

Putin v reakci na otravy v Irkutsku navrhuje snížit zdanění vodky Foto: Radu Bercan / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

  Byznys ·

  Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

 2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

  Byznys ·

  Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

 3. Kuba se dočká internetového připojení

  Společnost ·

  Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.