Putin: Tsipras na schůzce v Moskvě nežádal Rusko o finanční pomoc

Ruský prezident Vladimir Putin po včerejší schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem prohlásil, že Řecko nežádalo o finanční pomoc. Před jednáním Putin naznačil, že by Rusko mohlo vyjmout Řecko ze zákazu dovozu západních potravin. Moskva toto embargo zavedla loni v létě v reakci na západní sankce, vyhlášené kvůli ruské anexi Krymu a kvůli ruské podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Otázkám ohledně zrušení sankcí se ale oba politici vyhnuli.

„Sankce jsou celoevropský problém, který také musí být v rámci celé Evropy vyřešen,“ prohlásil Tsipras na tiskové konferenci po setkání s Putinem. Řecké hospodářství odvetnými ruskými sankcemi velmi utrpělo, pokračoval premiér. „Byla to ruská odpověď na sankce EU, s nimiž nesouhlasíme,“ popsal Tsipras stanovisko řecké levicové vlády, která sankční spirálu opakovaně označuje za slepou uličku evropské diplomacie.

Podle Putina bylo Řecko bylo v rámci Evropské unie nuceno vyhlásit sankce proti Rusku a není tedy jeho vinou, že Rusko muselo odpovědět stejně. Dodal, že sankční válku je třeba ukončit a s ní skončí i ruská omezení. Odpověď na přímou otázku, zda Rusko zruší sankce vůči Řecku, ale Putin ani Tsipras nedali.

Ohledně případné ruské finanční pomoci podlomené řecké ekonomice Putin prohlásil, že žádná podobná žádost z řecké strany nepřišla. Rusko má nicméně zájem finančně podpořit řecké projekty, jejichž výnos by mohl přispět k umoření existujících řeckých dluhů. Případných privatizačních projektů řecké vlády se Rusko podle Putina zúčastní.

Ruský prezident dále prohlásil, že tématem dnešního jednání byla i případná účast Řecka na budování plynovodu Turkish Stream, který by měl podle představ Ruska nahradit tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy. Jakékoli diskuse o řecké účasti na tomto projektu ale budou podle ruského prezidenta záležet na technických parametrech projektu.

Pokud by se Řecko připojilo, mohl by mu plynovod přinést ročně miliony eur, řekl Putin. Dodal, že z řecké účasti by těžili i evropští věřitelé, protože řecká ekonomika by díky těsnější spolupráci s Ruskem zvýšila svou výkonnost.

Agentura Reuters s odvoláním na úředníky řecké vlády oznámila, že Rusko zvažuje možnost poskytnout už nyní Řecku půjčku, kterou by v budoucnu země splácela ze zisku za tranzit ruského plynu přes plynovod Turkish Stream. Kontrakt by zároveň obsahoval ruský příslib nižší cenové sazby za plyn dodaný Řecku.

Gazprom loni oznámil, že vybuduje nové potrubí do Turecka tak, aby se vyhýbalo Ukrajině. Roční kapacita plynovodu Turkish Stream má být 63 miliard metrů krychlových. Ukrajina tak podle ruských plánů bude muset vybudovat vlastní spojení se zamýšleným plynovodem do Turecka, aby mohla dostávat ruský plyn.

Rusko původně plánovalo vybudovat jiný plynovod s názvem South Stream, který by se vyhýbal ukrajinskému území. Tento projekt však loni v prosinci s poukazem na nesouhlas Evropské unie nakonec zrušilo. Plynovod měl totiž vést mimo jiné i přes Bulharsko, které je členem EU.

 

Zdroj: ČTK

 

Putin: Tsipras na schůzce v Moskvě nežádal Rusko o finanční pomoc Foto: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko - A. Tsipras a V. Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.