Putin si kvůli situaci v Sýrii vyslechl tvrdou kritiku od Německa a Francie

Ruský prezident Vladimir Putin na berlínské schůzce čelil tvrdé kritice ze strany Německa a Francie kvůli situaci v Sýrii. Počínaní v Halabu označuje francouzský prezident François Hollande za válečné zločiny. Odpovědnost za to podle jeho slov nese Rusko. Bombardování vedené syrským vládním letectvem a Ruskem je podle německé kancléřky Angely Merkelové nelidské a kruté vůči civilistům. Putin v rámci středečního jednání, které se protáhlo přes půlnoc, navrhl urychlit úsilí na vytvoření nové syrské ústavy, aby se usnadnila cesta k budoucím volbám.

Putin také řekl, že je připraven prodloužit přestávku v náletech na Halab, kterou ruské a syrské letectvo vyhlásilo v úterý.

„Úleva na pár hodin nemá smysl,“ řekl Hollande. „To podstatné je, že obyvatelé Halabu nemohou dále žít v nesnesitelných podmínkách,“ dodal.

S kritikou situace v Sýrii se k němu připojila i Merkelová. „Mluvíme tady o kriminálním počínání, o zločinech proti civilistům,“ řekla kancléřka. Reuters poznamenal, že ale nehovořila o válečných zločinech jako Hollande. Řekla také, že nevěří tomu, že při náletech na Halab je možné oddělovat teroristy od civilistů.

Berlínská schůzka o Sýrii navázala na jednání o situaci na východní Ukrajině, kterého se zúčastnil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Po jeho odchodu pak státníci řešili dění v Sýrii. Merkelová rozhovor s Putinem o blízkovýchodní zemi označila za velmi náročný. Spolu s Hollandem nevyloučila, že Moskva může kvůli počínání v Sýrii čelit sankcím. Dodala ale, že Evropská unie na svém summitu bude ale jednat především o pomoci civilistům.

 

 

Zdroj: ČTK

Putin si kvůli situaci v Sýrii vyslechl tvrdou kritiku od Německa a Francie Foto: Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.