Putin s Kerrym se shodli na potřebě zvýšit tlak na radikální islamisty

Bez jasných a brzkých kroků nemohou diplomatické snahy o řešení syrského konfliktu pokračovat věčně. Uvedl to americký ministr zahraničí John Kerry během čtvrtečního jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Oba státníci se shodli na potřebě zvýšit tlak na radikální islamisty, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Vedle syrské krize jednali během tříhodinové schůze i o Ukrajině či o budoucnosti vzájemných vztahů obou zemí, jejichž pohled na oba zmíněné konflikty se značně liší.

Obě země nejsou s postupem spolupráce ruských a amerických ozbrojených sil v Sýrii spokojeny. Washington má Rusům zejména za zlé, že útočí na syrské protivládní povstalce, které USA podporují.

Krvavé střety v Sýrii pokračují navzdory několika vyhlášeným příměřím a Moskva a Washington se stále rozcházejí v názoru na to, jak postupovat dál. Kerry před cestou do Ruska poznamenal, že se chce s Putinem setkat, „aby viděl, zda lze nějakým způsobem významně pokročit“.

Podle médií se Washington stále snaží Moskvu přesvědčit, aby přiměla syrského prezidenta Bašára Asada k zastavení útoků na umírněné povstalce, k ukončení náletů na civilní oblasti a k umožnění dodávek humanitární pomoci obklíčeným místům. Na druhé straně Američané nabízejí výraznější vojenskou spolupráci v boji proti Islámskému státu a dalším radikálním skupinám.

Dnes má Kerry na programu jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Týkat se má rovněž hlavně Sýrie.

 

 

Zdroj: ČTK

Putin s Kerrym se shodli na potřebě zvýšit tlak na radikální islamisty Foto: John KERRY; Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.