Putin: Rusko posiluje armádu pro své vlastní bezpečí

Rusko posiluje armádu kvůli vlastní obraně, prohlásil ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj země nikoho ve světě neohrožuje a ani se k tomu nechystá. Na přezbrojení vojsk ruská vláda nyní utrácí biliony rublů a podle ruského prezidenta bude posilování ozbrojených sil nadále pokračovat vzhledem k množství hrozeb, které Putin vidí i v bezprostředním sousedství ruských hranic.  

„Silná, moderně vyzbrojená armáda je zárukou svrchovanosti a územní celistvosti Ruska, je to záruka mírového a klidného života milionů našich spoluobčanů,“ prohlásil Putin před absolventy vojenských škol.

Ruské ozbrojené síly procházejí programem přezbrojení. Na pořízení desítek nových plavidel, stovek letadel a raket a tisíců tanků a dalších zbraní se má do roku 2020 vynaložit 22 bilionů rublů (téměř deset bilionů korun). A to i navzdory tomu, že ruská ekonomika zažívá potíže kvůli poklesu cen ropy na světovém trhu a západním sankcím.

„Nemáme a nemůžeme mít agresivní plány. Nikoho neohrožujeme a jakékoli sporné otázky se snažíme řešit výlučně politickými prostředky, s úctou přistupujeme k mezinárodnímu právu a zájmům jiných zemí,“ tvrdil Putin.

Vztahy Ruska se Západem se zhoršily po ruské anexi Krymu a rozpoutání proruského povstání na východě Ukrajiny proti novému prozápadnímu režimu v Kyjevě. Vyhlášení západních sankcí proti Rusku vedly Moskvu k odvetě v podobě zákazu dovozu západních potravin.

Putinova popularita v Rusku nicméně podle čerstvého průzkumu dosáhla rekordní úrovně 89 procent. Mnozí pozorovatelé to podle agentury AP připisují i pečlivému krytí Putinových aktivit ve státních televizích a dalších prokremelských médiích, které ukrajinskou krizi vykládají jako součást snah Západu oslabit Rusko.

Server newsru.com ke čtvrtečnímu Putinovu projevu poznamenal, že ne všichni ruští představitelé jsou tak mírumilovní jako ruský prezident: poslanec a předák nacionalistů Vladimir Žirinovskij podle serveru vyhrožoval Pobaltí a Polsku zničujícím „kobercovým bombardováním“ a ředitel státního mediálního holdingu a televizní komentátor Dmitrij Kiseljov zase hrozil tím, že „Rusko je jediná země na světě, která je skutečně schopná přeměnit USA v radioaktivní popel“.

 

Zdroj: ČTK

 

Putin: Rusko posiluje armádu pro své vlastní bezpečí Foto: shutterstock.com - V. PUTIN

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.