Putin: Rusko nechce poškozovat své vztahy s tureckým lidem

Rusko nemá v úmyslu poškozovat vztahy s tureckým lidem. Podle ruských médií to tvrdí prezident Vladimir Putin v dokumentu, který má dnes odvysílat ruská televize odvysílat. Prezident dal však zároveň najevo, že vztahy s Ankarou se za současného tureckého vedení nezlepší.

Rusko-turecké vztahy jsou na bodu mrazu od listopadu, kdy turecké stíhačky sestřelily nad syrsko-tureckou hranicí ruský bombardér. Ankara tvrdí, že stroj narušil turecký vzdušný prostor. Moskva to popírá, v reakci na incident zavedla protiturecké sankce a obvinila Ankaru z podpory teroristického hnutí Islámský stát (IS). Ankara podle Moskvy obchoduje s ropou, která se těží v oblastech, jež IS ovládá.

"Chci zopakovat následující: Turecký lid považujeme za spřátelený národ a vztahy zejména s tureckým lidem nechceme kazit," citují agentury Putina. Pokud však jde o současný turecký režim v čele s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, poznamenal Putin, že "nic není věčné".

Ruský prezident rovněž uvedl, že Moskva je nadále otevřená a připravená na rozvoj hospodářské a politické spolupráce s Evropou, stejně jako na společný boj proti terorismu. A to i navzdory protiruským sankcím Evropské unie.

Ve stejném dokumentu Putin prohlásil, že ve snaze o urovnání syrského konfliktu dokáže Moskva snadno spolupracovat se všemi stranami, včetně USA a syrského prezidenta Bašára Asada.

 

Zdroj: ČTK

Putin: Rusko nechce poškozovat své vztahy s tureckým lidem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.