Putin nesouhlasí s ruským ovlivňováním prezidentských voleb v USA, své občany nikdy nevydá

Rusko nikdy nevydá nikoho ze třinácti jeho občanů, kteří měli stát v roce 2016 za ovlivňováním amerických prezidentských voleb. Obvinění vzešlo z úst zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Proti tomu se ale ohradil ruský prezident Vladimir Putin. Ten i nadále trvá na tom, že obviněné osoby nejednaly ve jménu Kremlu. Více o tom už informoval zpravodajský portál The Guardian.

Putin svá slova řekl v rámci rozhovoru pro televizní stanici NBC. Během něj rovněž nesouhlasil s tvrzením, že by měl vlastnit jakékoli kompromitující materiály na současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Existence složek namířených proti Trumpovi je jednou ze skutečností, kterou Muellerovo vyšetřování ohledně ruského zásahu do amerických prezidentských voleb zahrnuje.

Mueller se rovněž poukazuje na údajnou tajnou dohodu mezi americkou hlavou státu a Moskvou. V souvislosti s tím obvinil čtyři bývalé zaměstnance, mezi nimiž figurují bývalý poradce národní bezpečnosti Michael Flynn, poradce George Papadopoulos nebo bývalý šéf Trumpova volebního týmu Paul Manafort včetně jeho zástupce Ricka Gatese.

Tito pánové začali s Rusy spolupracovat údajně na základě obchodních dohod. Manafort i nadále podle Guardianu tvrdí, že je nevinný a nesouhlasí s obviněními poukazujícími na praní špinavých peněz. Ruku v ruce s tím si všímá i daňových a bankovních podvodů. Jakoukoli tajnou dohodu odmítl i samotný Trump, který vyšetřování označil za „hon na čarodějnice“.

Ruské trollí farmy nejsou žádnou neznámou 

Zásadní otázkou zůstává, zdali se celá situace bude řešit komplexně před americkým soudem. Zatím vše poukazuje na to, že k toku nedojde. Důvodem je vzdorovitá odpověď z Kremlu, který rovněž odmítá vydat 13 občanů podezřelých z ovlivňování prezidentských voleb v USA. Ti by se museli zpovídat z masivního utajovaného trollingu na sociálních sítích a cíleného zasílání dezinformačních zpráv.

Není žádným tajemstvím, že se veřejně hovoří o trollí farmy vedené samotnou ruskou vládou. Propuštění těchto 13 zásadních lidí by mohlo Moskvě způsobit závažné problémy. Toho si je Vladimir Putin mo dobře vědom. 

Putin se přitom odvolává i na samotnou ruskou ústavu, která zakazuje vydat do Spojených států jakéhokoli ruského občana.

Putin veškerá obvinění zarputile odmítá 

Sedmatřicetistránkový dokument poukazuje na to, že Rusové prostřednictvím skupiny zvané jako Internet Research Agency používaly falešné profily na sociálních sítích. Prostřednictvím nich pak šířili dezinformační zprávy, jejichž úkolem bylo polarizovat americkou společnost. Vydávali se přitom za obyvatele USA, zaplatili si prostor na amerických serverech a používali tamní e-mailové schránky.

Putin ve spojitosti s tím uvedl, že Rusko se nebude k případu vyjadřovat do té doby, dokud USA neposkytnou relevantní materiály a konkrétní specifika ohledně celého případu. Ruská strana se na ně poté podívá, zhodnotí je a podá k nim vlastní stanovisko. Ruská hlava státu v souvislosti s tím zarytě opakuje skutečnost, že jeho vláda nesehrála roli při řízení jejich agentů.

„Vím, že nereprezentují ruský stát a ruské úřady,“ řekl Putin. „Nemám ani tušení o tom, co konkrétně dělali,“ dodal ruský prezident.

Rusko naopak přechází do protiútoku. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že se Američané pokusili ovlivnit kampaň před volbami ruského prezidenta. Rjabkov uvedl, že USA rovněž chtějí prostřednictvím sankcí destabilizovat Rusko. K tomu pak USA údajně využívají vliv nevládních a neziskových organizací.

 

 

Zdroj: Youradio News

Putin nesouhlasí s ruským ovlivňováním prezidentských voleb v USA, své občany nikdy nevydá Foto: Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

  1. Miloš Zeman složí svůj druhý prezidentský slib

    Společnost ·

    Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě složí svůj druhý prezidentský slib. Na společné schůzi poslanců a senátorů se tak ujme prezidentského úřadu na dalších pět let…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.