Putin chce zmírnit kontroverzní důchodovou reformu v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu v televizním projevu navrhl zmírnit plánovanou důchodovou reformu. Zvýšit věk pro odchod do penze pro ženy chce jen o pět let, místo vládou plánovaných osmi. Rusky v současnoti odcházejí do důchodu v 55 letech. Zvýšení důchodového věku mužů z 60 na 65 let by ale prezident neměnil. Informaci zveřejnila agentura TASS.

Putin mimo jiné navrhl, aby matky s mnoha dětmi mohly jít do důchodu předčasně. Matky tří dětí by tak mohly odcházet do penze v 57 letech, matky čtyř dětí v 56 letech a matky pěti dětí v 50 letech.

Prezident chce také zachovat výhodné podmínky i pro některé rizikové profese, jako jsou například horníci nebo pracovníci chemického průmyslu. Navrhuje také zavést trestní odpovědnost pro zaměstnavatele, kteří by propustili zaměstnance v důchodovém věku.

Kontroverzní vládní návrh přijala ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) v prvním čtení 19. července. Prodloužení aktivního pracovního věku přitom vyvolalo v Rusku protesty už na jaře záhy po oznámení, že se taková změna chystá. Poprvé po dlouhé době to zároveň snížilo i Putinovu popularitu.

Prezident se k návrhu poprvé vyjádřil na konci července po téměř tříměsíčním mlčení. Médiím tehdy řekl, že se mu zvýšení důchodového věku nelíbí, stejně jako většině ruských občanů.

Ve středu Putin uvedl, že změny v důchodové politice jsou nutné, protože bez nich hrozí, že se ruský penzijní systém zhroutí, poroste inflace i chudoba v zemi. Nevyváženost stávajícího systému je přitom podle prezidenta přímým důsledkem demografických potíží způsobených druhou světovou válkou a ekonomického a sociálního chaosu v 90. letech.

Změny, které navrhuje Putin budou do chystaného opatření zaneseny co nejdříve, uvedl ve středu ruský premiér Dmitrij Medveděv. Duma by měla návrh projednávat ve druhém čtení na podzim.

Ruský list Vedomosti s odvoláním na vládní zdroje napsal, že pokud prezident navrhne zmírnění důchodové reformy, diskuze o ní se tím uzavře.

 

 

Zdroj: ČTK

Putin chce zmírnit kontroverzní důchodovou reformu v Rusku Foto: Zdroj: Alexander Khitrov / Shutterstock.com: Vladimir Putin

reklama

Další články

 1. V Plzeňském kraji mohou být pyšní nejen na pivo

  Komerční sdělení ·

  Plzeňský kraj je bezesporu známý díky plzeňskému pivu, ale může se také pochlubit malebnou krajinou a řadou památek. Výlet z Přeštic na rozhlednu Kožich Vás o tom jist…

 2. Loňský hurikán Maria zabil na Portoriku 3000 lidí

  Společnost ·

  Oficiální odhad počtu lidí, kteří zahynuli na Portoriku kvůli loňskému ničivému hurikánu Maria, se vyšplhal z původního odhadu 64 mrtvých na 2975. V úterý o tom s odka…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.