Puigdemont opětovně vyzývá Madrid k dialogu, v opačném případě vyhlásí nezávislost

Katalánský předseda vlády Carles Puigdemont opětovně vyzývá Madrid k dialogu. Jestliže k jednání nedojde, tak katalánský parlament vyhlásí nezávislost. Katalánský premiér v dopise předsedovi španělské vlády rovněž vyzval Madrid k ukončení represí, když připomněl zatčení dvou separatistických vůdců z tohoto týdne.Slova Puigdemonta přicházejí krátce poté, co vypršela lhůta k řešení nezávislosti regionu. Španělská vláda oznámila, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku. To může znamenat převzetí části autonomie Katalánska.     

„Pokud španělská vláda bude bránit dialogu a bude pokračovat v represích, katalánský parlament může, uzná-li to za vhodné, hlasovat o vyhlášení nezávislosti, o níž nehlasoval 10. října,“ uvedl ve čtvrtek Puigdemont v dopise. Připomněl tak minulé úterý, kdy jako šéf regionálního kabinetu podepsal deklaraci o nezávislosti, ale její platnost okamžitě odložil, aby umožnil dialog. Španělský premiér dal poté předsedovi katalánské vlády dvě lhůty. Ta první vypršela v pondělí a Puigdemont se v ní měl jasně vyjádřit, zda už nezávislost vyhlásil, či nikoli.

Druhá lhůta vypršela dnes v 10:00: katalánský premiér měl do té doby obnovit v Katalánsku takový stav, který nebude odporovat španělské ústavě. Jinak Madrid hrozí dočasným omezením katalánské autonomie. To umožňuje článek 155 španělské ústavy, který dosud nebyl aplikován a který nespecifikuje, jak má takový krok vypadat.

Podle čtvrtečních zpráv španělských médií ale bude případné omezení autonomie schváleno nejdříve koncem příštího týdne, vyslovit se pro ni musí absolutní většinou Senát. Ten bude projednávat návrh španělské vlády na omezení autonomie, kterou zřejmě Madrid převezme jen v některých sektorech; nejspíš prý převezme kontrolu nad katalánským rozpočtem a bezpečnostními složkami. Mimořádné zasedání vlády k případnému omezení autonomie Katalánska se má podle listu El País konat v sobotu.

 

 

Zdroj: ČTK

Puigdemont opětovně vyzývá Madrid k dialogu, v opačném případě vyhlásí nezávislost Foto: Dino Geromella / Shutterstock.com: Katalánský premiér Carles Puigdemont

reklama

Další články

  1. V Berlíně odstartovala debata o nové vládě

    Společnost ·

    V Berlíně ve středu začalo vyjednávání o nové německé vládě. Zástupci konzervativní unie CDU/CSU, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU), se v poledne sešli se svobod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.