Puigdemont žádá šéfa parlamentu, aby umožnil jeho zvolení

Den před volbou nového katalánského premiéra roste nejistota kolem možnosti zvolení bývalého předsedy vlády Carlese Puigdemonta, který v obavě ze zatčení španělskou policií podle médií stále pobývá v Belgii. Zatímco Puigdemont dnes vyzval předsedu parlamentu, aby umožnil jeho zvolení zpochybněné španělským nejvyšším soudem, někteří separatističtí politici začali hovořit o možném navržení jiného kandidáta.

Puigdemont podle španělských médií napsal předsedovi parlamentu Rogeru Torrentovi dopis, v němž žádá o "ochranu a přijetí opatření nutných k zajištění práv a výsad parlamentu a poslanců". Zároveň se dovolává zajištění imunity, aby nemohl být v případě návratu do Španělska zatčen. Některá média to interpretují jako snahu dostavit se osobně na úterní parlamentní jednání, kde se bude o obsazení premiérské funkce hlasovat.

Španělský ústavní soud v pátek na podnět centrální vlády v Madridu rozhodl, že Puigdemont by se mohl stát premiérem jen v případě, že osobně složí přísahu. Vyloučil tím legálnost jeho zvolení a uvedení do úřadu na dálku prostřednictvím videokonference, o kterém část separatistů stále uvažuje.

V případě návratu do Španělska mu však hrozí okamžitá vazba kvůli zatykači vydanému v souvislosti s obviněním ze vzpoury. Z té jej španělské úřady stejně jako skupinu dalších členů někdejší vlády viní kvůli organizaci referenda o nezávislosti a jejímu pozdějšímu jednostrannému vyhlášení.

Trojice dalších exministrů pobývajících s Puigdemontem v Belgii dnes podle listu El País rezignovala na své poslanecké mandáty, jichž se ujmou náhradníci. Tím budou mít separatistické strany zajištěnu většinu hlasů ve 135členném parlamentu bez ohledu na to, zda se hlasování zúčastní expremiér či ne.

Puigdemont je zatím jediným kandidátem stran prosazujících katalánskou nezávislost, avšak dosavadní jednota se začíná drolit. Člen Republikánské levice Katalánska (ERC) Jordi Tardá v rozhovoru s listem La Vanguardia připustil, že kvůli praktické nemožnosti zvolit Puigdemonta by separatisté měli hledat jiného kandidáta. Vedení nejsilnější separatistické koalice Společně pro Katalánsko (JXCat) vzápětí tento názor označilo za překvapivý s tím, že stále podporuje Puigdemonta jako kandidáta dohodnutého všemi stranami včetně ERC.

Španělská média se shodují, že Torrent má pro úterní zasedání v případě Puigdemontovy nepřítomnosti v zásadě dvě možnosti. Buď zasedání odloží, protože na premiéra nebude navržen nikdo jiný, nebo se rozhodne nedbat výroku ústavního soudu a umožní expremiérovi kandidovat na dálku. To by podle komentátorů patrně přineslo prohloubení ústavní krize v zemi. Madrid již uvedl, že v takovém případě bude pokračovat španělská správa nad Katalánskem, k níž centrální vláda sáhla v říjnu po vyhlášení nezávislosti.

 

Zdroj: ČTK

Puigdemont žádá šéfa parlamentu, aby umožnil jeho zvolení Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Český pojistný trh loni zrychlil růst

  Byznys ·

  Pojišťovny loni v Česku vybraly na pojistném 122,9 miliardy Kč, což je meziročně o 3,8 procenta více. Životní pojištění stagnovalo, neživotní pojištění vzrostlo o 5,9 …

 2. Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu ČSSD

  Společnost ·

  Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. Rozhodl se tak poté, co dnes získal podporu od své domovské krajské konference ČSSD v Plzeňském k…

 3. Zemanovo vítězství očima německých webů

  Společnost ·

  Těsné vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dokládá rozdělení země, píše web magazínu Die Zeit. Server Spiegel Online zase míní, že nynější třiasedm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.