Pětinový podíl v ruském Rosněfti společně odkoupili Švýcaři a katarský fond

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné firmě Rosněfť koupily dohromady švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard korun), ve středu o tom informoval Kreml. Rosněfť je největším ruský producentem ropy. 

„Je to největší privatizační transakce i největší prodej a akvizice v globálním sektoru ropy a plynu v letošním roce,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin na setkání s ředitelem Rosněfti Igorem Sečinem. Tomu prezident k transakci pogratuloval a vyjádřil naději, že noví investoři zlepší vlastnickou správu společnosti, transparentnost a tržní hodnotu. Dodal, že vláda si v Rosněfti zachová do budoucna více než poloviční podíl.

Ruská vláda připravovala prodej části svého podílu v Rosněfti delší dobu; podle listopadového vládního výnosu se měl prodej uskutečnit do 5. prosince a peníze z něj se měly dostat do státní pokladny do 15. prosince. Peníze z prodeje chce Moskva použít na snížení deficitu státního rozpočtu způsobeného převážně poklesem cen ropy a plynu, jejichž prodej zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Mluvčí Kremlu informoval o tom, že vláda nyní spolu s centrální bankou připravuje plán na směnu deviz získaných prodejem na rubly. Chce tím zabránit rozkolísání trhu a kurzu domácí měny, uvedl mluvčí podle agentury Reuters.

Rusku hrozí, že státní rozpočet skončí za letošní rok ve vyšším deficitu, než plánovaných 3,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letos počítá ruský rozpočet s příjmy z privatizace ve výši zhruba jednoho bilionu rublů (384 miliard korun), dosud však získal jen 382 miliard rublů z prodeje podílu v producentovi diamantů Alrosa a ropné firmě Bašněfť. Zbytek by měl pocházet z prodeje podílu v Rosněfti.

Čistý zisk Rosněfti se ve třetím čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy meziročně propadl o 77 procent na 26 miliard rublů (asi deset miliard korun). Tržby klesly o čtyři procenta na 1,2 bilionu rublů.

 

 

Zdroj: ČTK

Pětinový podíl v ruském Rosněfti společně odkoupili Švýcaři a katarský fond Foto: Gennadiy Solovyev / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Vzestup a pád pečlivého protokoláře Forejta

  Společnost ·

  V úterý nastal konec spekulacím ohledně ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta. Ten totiž z osobních a zdravotních důvodů rezignoval na svůj post. Jeho p…

 2. V čele společnosti Lego poprvé stane cizinec

  Byznys ·

  Generálním ředitelem dánského výrobce stavebnic Lego se poprvé v historii podniku stane cizinec. Dlouholetý generální ředitel Jörgen Vig Knudstorp totiž na konci roku …

 3. Zeman dostal od Trumpa pozvání do Bílého domu

  Společnost ·

  Příští americký prezident Donald Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Řekl mu to v dnešním telefonickém rozhovoru. Informaci sdělil ml…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.