Pět věcí, které musíte stihnout na 50. karlovarském filmovém festivalu

V pátek začíná 50. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jubileum nejvýznamnějšího českého filmového svátku s sebou přinese oslavy v podobě bohatého filmového programu i řady doprovodných akcí. Ať už se letos na filmový festival chystáte po několikáté nebo úplně poprvé, Zet.cz Vám přináší přehled pěti aktivit, bez kterých by pro vás festival nebyl tím pravým zážitkem.

1) Navštivte Aeroport

Aeroport je oficiální festivalový klub, který se koná každý večer po celou dobu trvání filmového festivalu. Slovo „klub“ může být ovšem poněkud zavádějící. Aeroport se totiž vždy vyznačuje jedinečným místem konání, které nemusí být vždy pod střechou. Díky Aeroportu se návštěvníci festivalu mohou obvykle podívat do míst, kam by jim byl za běžných okolností vstup odepřen. 

V minulosti se tento festivalový večírek konal například v opuštěné budově bývalé spořitelny na Divadelním náměstí nebo na Goethově vyhlídce. Letos bude Aeroport umístěn v bývalé stáčírně minerálních vod, která se nachází přímo v centru města.

 

 

2) Sekce půlnočních filmů

Co se skutečně musíte naučit, než pojedete do Karlových Varů, je tleskání. Na festivalu se většinou potlesk odehrává před, po i během filmových promítání. Že by to návštěvníky rušilo? Pocit, že film působí stejně na vás i na desítky lidí, kteří s vámi sedí v sále, rychle strhne. Nejintenzivněji atmosféru a kouzlo festivalu pocítíte během představení zařazovaných do půlnoční sekce

Většinou jsou to „béčkové“ hororové počiny, u kterých nevíte jestli se máte bát nebo smát. Naznačují to už názvy samotných filmů - letos půjde například o Noc oživlých protinožců, snímek Hmyzáci nebo film nazvaný Ďáblovy orgie a jiné zapovězené pásky Ivana Cardosa. Přestože se jedná o znepokojivé snímky, právě u nich nejvíce oceníte přítomnost dalších diváků v sále. Společně se polekáte i zasmějete.

 

3) Přivstaňte si na lístky

Navzdory tomu, že se během festivalu koná několik stovek promítání denně v celkem 12 kinosálech, ne pokaždé se podaří navštívit film, který jste si předem vyhlédli. Pokud se ale zdržíte v Aeroportu až do ranních hodin nebo nebudete moci usnout po zhlédnutí půlnočního hororu, přijďte nad ránem k pokladnám u hotelu Thermal. Jedině tam nasajete tu pravou festivalovou atmosféru.

Už kolem půl šesté (někdy i dříve) se sem totiž staví do fronty praví filmoví nadšenci, aby měli své sedadlo v sále jisté. Přes počáteční ospalost se lidé během čekání do osmé hodiny ranní,kdy se pokladny otevírají, dělí o své dojmy z filmových představení, nosí si kávu a noviny a někdy se i pohádají o to, kdo stál ve frontě dřív. 

 

4) Hledání pokladu

Každé festivalové ráno už tradičně v Karlových Varech patří také soutěži o dárek věnovaný festivalovými hosty. Každý den věnuje jedna z hvězd a celebrit do soutěže nějaký (většinou osobní) předmět. Například herec John Malkovich na 46. ročníku do této soutěže věnoval své tričko. Soutěž však nespočívá v odpovídání na kvízové otázky, ale na rychlosti a do jisté míry i na znalosti města Karlovy Vary. „Poklad“ si totiž soutěžící musí sami najít. 

Každé ráno je v hotelu Thermal k dispozici nové vydání oficiálního festivalového listu Festivalový deník, kde na úvodní stránce najdete indicii k tomu, kde dárek od celebrity hledat. Pak už jen stačí dorazit na místo dříve než ostatní lovci pokladu.

 

5) Film naslepo

Karlovarský filmový festival letos nabídne 19 filmových sekcí. Na své si tak mohou přijít takřka všichni - fanoušci dramatických snímků, hororů i komedií nebo milovníci českých filmů či filmů z dálného východu. Při tak velkém výběru je často škoda jít na velkofilm, který na podzim přijde do běžných kin. Některé ze stovek prezentovaných filmů naopak nespatří světlo světa jinde než na karlovarském festivalu.

Odvažte se proto jít na filmy s podivnými názvy a často natradiční sestavou filmového štábu (namátkou rumunsko-francouzská spolupráce na filmu Poklad). Na letošním festivalu najdete korejské, japonské a brazilské počiny, ale i snímek z Kostariky. Ve speciální sekci se letos představí i libanonská kinematografie. Pokud chcete opravdovou trefu do černého, můžete ty nejzajímavější snímky najít například v sekci Dny kritiků Variety nebo Horizonty.

 

+ jedna užitečná rada na závěr

Pokud máte lístek na promítání, dbejte na to, aby jste na svém místě seděli nejméně 5 minut před začátkem představení. Jinak lístek propadá a může si na Vaše místo sednout někdo jiný.

 

MMF Karlovy Vary se uskuteční ve dnech 3. až 11. července 2015

 

Autor: Michaela Hofmanová

Pět věcí, které musíte stihnout na 50. karlovarském filmovém festivalu Foto: kviff.com

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.