Pět příležitostí, kdy je vhodné požádat o vyšší plat

Pokud jde o žádost zvýšení platu, načasování je to hlavní, na co myslet. Říct si o více peněz svému zaměstnavateli dříve, než si podle něj zasloužíte, může mít fatální důsledky. Pokud ale promarníte šanci a nechopíte se iniciativy, můžete vyslat signál spokojeného zaměstnance, který nestojí o povýšení. Internetový magazín Business Insider pojmenoval pět nejvhodnějších chvil, kdy je na takovou otázku vhodná doba.

1) Když máte přezkum vaší pracovní výkonnosti

Roční přezkum vaší pracovní výkonnosti je ideální doba k vyjednání vyššího platu. Tedy za předpokladu, že váš výkon byl vysoký a skutečně si zaslouží navýšení. Buďte si vědomi toho, že váš nadřízený může být zavalen hodnocením výkonnosti ostatních, takže když nevnímá vaši žádost o zvýšení platu, nevzdávejte se naděje a neberte to příliš osobně. Nejlépe uděláte, kdy si s ním naplánujete schůzku poté, co je celý proces hodnocení kompletní. V tu chvíli budete mít možnost upřímné diskuze o vašem platovém ohodnocení.

 

2) Když vás povýší

Snad všichni si řeknou, že nejvhodnější doba k jednání o platu je ve chvíli, kdy vám nadřízený dá větší zodpovědnost a pochválí za dobře odvedenou práci. Bohužel tomu vždy tak nemusí být - ale ani to nemusí být úplně špatné pro vaši kariéru.

Pokud nejste spokojeni s novým platovým ohodnocením, které s sebou přináší vaše povýšení, musíte jednat hned. Skvělá věc na tomto vyjednávání je, že šance rozhodně hrají ve váš prospěch. Váš nadřízený už pravděpodobně očekává, abyste přišel ke stolu s číslem paměti a bude tak otevřenější ve vyjednávání s vámi.

 

3) Když dostanete lákavější pracovní nabídku od konkurence

Pro vás je jistě jednodušší požádat o zvýšení platu svého současného zaměstnavatele, pokud po vás prahnou společnosti, které se vás snaží odlákat konkurenční nabídkou. Pokud se tak stane, je nutné posoudit, zda pokušení opustit své současné zaměstnání je poháněno penězi, nebo jestli je to proto, že cítíte v novém zaměstnání větší příležitost. Opouštět práci výhradně kvůli penězům vás může nechat u nahánění platu namísto skutečné kariéry, takže buďte opatrní.

 

4) Když je na tom společnost dobře

Jen proto, že jste přesvědčeni, že si zasloužíte přidáno, nemusí bohužel znamenat, že si to vaše společnost může dovolit. Během finanční krize mnoho lidí práci ztratilo, přistoupilo na platové poklesy nebo muselo dělat práci za dva až tři lidi vzhledem k obrovskému snižování stavů. Žádat o zvýšení platu v takovéto době by bylo značně chamtivé.

 

5) Když zvýšíte úroveň svojí dovednosti

Máte novou profesní certifikaci, licenci nebo vyšší titul, který vám umožní nabídnout více vaší společnosti, aniž by musela najmout a vycvičit nové jedince? V tom případě jste cennější než dříve. Stejně jako v případě získání vyšší zodpovědnosti je i tato chvíle vhodná k tomu, požádat o vyšší plat.

 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Pět příležitostí, kdy je vhodné požádat o vyšší plat Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.