Pět map demonstrující limity čínské moci

Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství, vůbec nejdynamičtějším regionem světa. Silné země obklopují vodní plochy a nárokují si je. Moc dobře si totiž uvědomují, že jde o jedny z vůbec nejvýznamnějších světových námořních tras. Čínský boj proti domácím a zeměpisným omezením je klíčem k pochopení budoucnosti tohoto regionu. Server Business Insider přináší pět map, které dokazují limity čínské moci.

1. Čínskou sílu lze pozorovat z vesmíru

Zdroj: Mauldin Economics

Výše publikovaná mapa ukazuje, jak jsou osvětleny východoasijské státy v noci. To částečně pomáhá odhalit pravdu o síle tohoto regionu. Centra čínského bohatství a moci, mezi něž patří Peking, Šanghaj nebo Hongkong obklopují čínské pobřeží. Geografické rysy rozdělují poměry v zemi. Zbytek Číny je zahalen v temnotě.

Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan jsou hlavními průmyslovými rivaly, které hraničí s vodami podél čínského pobřeží. Velké množství států východní Asie je v temnotě. Zajímavé je se v tomto ohledu zaměřit na Severní Koreu. Tato mapa nicméně odhaluje, že rozsáhlé plochy Indočíny a vnitrozemní Číny jsou takže nevyvinuté.

 

2. Západní Čína je téměř neobyvatelná

Zdroj: Mauldin Economics

Další zveřejněná mapa ukazuje hustotu zalidnění Číny v návaznosti na dostatek srážek.

Izohyeta (čára spojující místa se stejným objemem atmosferických srážek) rozděluje úsek s dostatečným množstvím srážek. Oblasti od pobřeží se tedy tak výrazně více daří. Vnitrozemí je o poznání výrazně méně obydlené a nevyvinuté.

 

3. Geografické limity čínské expanze

Zdroj: Mauldin Economics

Vzdálenost mezi Pekingem a Kazachstánem činí téměř 4023 kilometrů. Nasnadě je nutno poznamenat, že přístupnost komplikují pouště a hory. Himaláje zase odřezávají Čínu na jihozápadě. Díky nim rovněž došlo k přerušení konfliktu mezi Indií a Čínou. Další limity pro čínskou expanzi vždy představovaly džungle na hranicích s Barmou, Vietnamem a Thajskem.

Je komplikované, aby Čína rostla směrem na západ. Dařit se jí podle Business Insideru může směrem na sever, jih, východ směrem k Pacifiku. Slova jsou nicméně oproti samotné realizaci jednodušší. Japonsko stále patří mezi hlavní regionální mocnost. Čína totiž může i nadále v souboji s Japonskem prohrávat, zdali jej budou podporovat Spojené státy americké.

Čína se z tohoto důvodu zaměřuje především na dvě věci. Jde o ovládání chaotické domácí politiky a ekonomiky poté, co se zpomalilo její tempo růstu. Další věcí, na níž se Čína soustředí, je budování armády.

 

4. Čínské námořnictvo není v pozici, kdy by si mohlo dovolit zaútočit

Zdroj: Mauldin Economics

Čínské námořnictvo je stále daleko od převzetí úplné moci nad ostrovy, které by zaručily úplnou kontrolu Číny nad tímto pobřežím. Mnoho zemí okolo Číny si nárokuje vlastnictví ostrovů v Jihočínském moři. Mezi ně patří rovněž Japonsko a Jižní Korea, jež jsou klíčovými partnery USA. Na jejich území působí velké množství amerických vojáků. Dalším příkladem mohou být rovněž Filiípíny, na jejichž vojenské základny se podle Business Insideru vrátili američtí vojáci.

V zájmu USA není vytvoření špatného vztahu s Čínou. Spojené státy ovšem nechtějí, aby si Čína neoprávněně nárokovala území, která jí nepatří a pomocí nichž by mohla převzít kontrolu nad regionem.

 

5. Severní Korea je čínský trumf

Zdroj: Mauldin Economics

Není žádným tajemství, že Severní Korea představuje díky svému jadernému programu riziko pro celý svět. V rukou severokorejského vůdce Kim Čong-una, který si chce upevnit svoji moc, může být dispozice jaderné zbraně ještě nebezpečnější.

Čína během Korejské války v roce 1950 neformálně vstoupila do konfliktu, když protiofenziva Spojených národů zatlačila Severokorejce až téměř k hranicím s Čínou na řece Ja-lu. Čínská lidová republika tehdy pomohla Severokorejcům vytlačit vojáky OSN zpět za tuto hranici. To je i důvod, proč Čína zasahuje do rozhodování ohledně nepředvídatelného chování Severokorejců v regionu. Jde o velký trumf Číny týkající se vztahů s USA a okolními státy regionu. Čína kvůli tomu upřednostňuje s ohledem na KLDR zachování statusu quo. Karty se v tomto případě mohou ovšem lehce obrátit i proti samotné Číně. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Pět map demonstrující limity čínské moci Foto: Hung Chung Chih / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

    Komerční sdělení ·

    Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.