Pět faktů o Kambodži: Je to země s potenciálem, ale...

Kambodža je země paradoxů. Během posledních let se stala lákadlem pro turisty z celého světa. Její hospodářství rok od roku roste. Průmyslovým sektorům jako jsou turistický ruch, textilní průmysl, obchod s nemovitostmi nebo zemědělství, se rovněž daří. Na opačném konci spektra stojí ale pod temným závojem jiná Kambodža. Je to nejchudší asijská země prolezlá skrz na skrz korupcí. Internetový magazín Forbes přináší pět faktů o této fascinující zemi. 

1. Neustávající růst HDP

Zdroj: en.wikipedia.org

Během posledních deseti let ekonomika Kambodži zaznamenala silný růst. Hrubý domácí produkt země přesahoval mezi lety 2000 a 2010 v průměru 8 procent. Od roku 2011 pak dosahuje hodnoty převyšující 7 %.

 

2. Jednotlivým sektorům se rovněž daří

Zdroj: en.wikipedia.org

Růst zaznamenávají i jednotlivé sektory. Daří se turistickému ruchu, textilnímu průmyslu a obchodu s nemovitostmi. Dobrý výkon zaznamenává i zemědělství. To jsou všechno faktory, proč této rozvíjející se zemi roste hospodářský růst.

 

3. Přes půl milionu lidí pracuje v oděvnictví

Zdroj: www.flickr.com

V Kambodže žije podle Forbesu okolo 15,7 milionů lidí. Okolo 600 tisíc lidí (většinou žen) pracuje v oděvnictví nebo v sektoru zabývajícím se výrobou obuvi.

 

4. O Kambodžu mají zájem zahraniční turisté

Zdroj: en.wikipedia.org: Chráma Angkor Vat

Okolo půl milionu lidí pak pracuje v oblasti turismu. Cestovnímu ruchu se stále daří. Od roku 2007 zemi navštěvuje za rok přes 2 miliony zahraničních turistů. V roce 2014 počet cestujících dosáhl okolo 4,5 milionu lidí.

 

5. Chudoba, korupce, nevzdělanost

Zdroj: en.wikipedia.org

I navzdory pozitivnímu hospodářskému růstu zůstává Kambodža jednou z nejchudších asijských zemí, která se ještě navíc potýká s rozsáhlou korupcí. Další mezery jsou ve vzdělávání. Vysoká nekvalifikovanost a nedostačující nabídka práce udržuje Kambodžu mezi nejchudšími zeměmi světa. 

 

 

Zdroj: Forbes, Zet

Pět faktů o Kambodži: Je to země s potenciálem, ale... Foto: Shutterstock.com: Chrám Angkor Vat

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.