Psychické rozpoložení hraje důležitou roli v pozornosti, na silnici vás nemůže nic vykolejit

Řidič automobilu se musí za každou cenu vyhýbat dopravním nehodám. Nebezpečnou situaci může přitom způsobit soustředění se na věc, jež s ohledem na aktuální podmínky na silnici představuje menší důležitost. Z tohoto pohledu je zapotřebí se zaměřit na lidský zrak. Ten dokáže současně vnímat výrazně více informací, než kolik souběžně s tím zpracuje lidský mozek. Člověk tak musí vybírat z vhodných informací, na základě nichž vyhodnotí správné rozhodnutí o jejich důležitosti na současnou dopravní situaci.

Veškeré informace, které v dané chvíli vnímáme, jsou součástí takzvaného senzorického pole. Z něho neustále vybíráme předměty, jež dáváme oproti jiným do popředí. Nepozornost řidiče, tak způsobí pozornost obrácená jinam než na samotnou dopravu.

„Nepozorný řidič sice nebezpečnou situaci může vidět, ale vůbec si ji nemusí uvědomit. Proto musí řidič umět rozdělovat svoji pozornost, což mu dovolí věnovat vnímání několika podmětům a výkonu různých úkonů současně,“ píše portál Besip. Toto označení přitom symbolizuje akronym pro bezpečnost silničního provozu.

Narušení pozornosti může způsobit i duševní napětí, k němuž se pojí stres. Pokud se dostanete do stresující situace, tak váš mozek spustí obdobu připomínající obranný mechanismus před přetížením velkým množstvím informací. V rámci této situace se řidiči zužuje užitečné zorné pole, v němž vidíme ostře. Dojde pak k takzvanému tunelovému vidění. Stejný jev se objevuje při zvýšené únavě.

„V podobných situacích je proto nutné okamžitě snížit rychlost, uplatňovat zásady defenzivní jízdy a co nejdříve udělat přestávku,“ informuje Besip.

Z uplynulých řádků vyplývá, že na silnice vždy vyrážejte s maximální soustředěností. Řidič se tak nemůže nechat rozptylovat například mobilním telefonem. Stejně tak je důležité, aby za volant zasedal vyspalý a v dobrém psychickém rozpoložení.

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Zdroj: Youradio News

Psychické rozpoložení hraje důležitou roli v pozornosti, na silnici vás nemůže nic vykolejit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Dohoda o vystoupení Británie z EU se zvolna rýsuje

    Společnost ·

    Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se v intenzivních jednáních během minulých dní a nocí shodly na velké části dohody o vystoupení Británie z EU. Novinářům to n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.