Písečná bouře v Indii již připravila o život nejméně 125 lidí

Nejméně 125 lidských životů si už vyžádala písečná bouře, která v noci na čtvrtek zasáhla sever Indie. Špatné počasí má podle meteorologů trvat i nadále. Silný vítr a blesky zdevastovaly mnoho vesnic a ničily domy. Kromě více než stovky mrtvých bylo mnoho lidí při bouři zraněno. Podle indických úřadů jde o nejtragičtější bilanci obětí při podobné události za posledních 20 let. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

V nadcházejících dnech může podle sdělení úřadů bilance obětí dále stoupat.

Nejvíce zasaženy byly státy Uttarpradéš a Rádžasthán, kde padala elektrická vedení, byly zničeny domy a bouře rovněž zabíjela dobytek. Zasažen byl také stát Ándhrapradéš.

U mnoha domů, často postavených z nepálených cihel, se propadla střecha nebo se zřítily stěny, které pohřbily spící obyvatele. Některá obydlí zachvátily plameny poté, co do nich udeřil blesk.

Podle meteorologické služby se bouře před víkendem rozšíří a zasáhne další oblasti.

Rozsah zkázy je zvlášť velký ve městě Ágra, kde se nachází známá hrobka Tádžmahal z bílého mramoru, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO a denně přitahuje desítky tisíc turistů.

Indicky premiér Naréndra Módí na twitteru uvedl, že je ztrátou životů velmi zarmoucen a kondoloval rodinám obětí.

Lidé nebyli v Indii na bouři připraveni, protože začátek monzunové sezony se očekává až za zhruba šest týdnů .Vláda státu Uttarpradéš rozhodla, že rodiny obětí bouře dostanou 400 000 indických rupií (128 000 korun).

 

 

Zdroj: ČTK

Písečná bouře v Indii již připravila o život nejméně 125 lidí Foto: ČTK/AP/Manish Swarup

reklama

Další články

  1. V USA prudce roste počet ruských žadatelů o azyl

    Společnost ·

    O azyl ve Spojených státech požádalo loni rekordní množství Rusů, informovala o tom na svých webových stránkách rozhlasová stanice Rádio Svoboda. Americké úřady podle …

  2. Zlato zaznamenalo nejmenší poptávku od roku 2008

    Byznys ·

    Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí klesla o sedm procent na 973,5 tuny. To byl nejnižší údaj pro první čtvrtletí od roku 2008. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrte…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.