Průzkumy favorizují na vítězství v italských parlamentních volbách populistické Hnutí pěti hvězd

Demise italského premiéra Mattea Renziho po neúspěšném referendu může podle pozorovatelů předznamenat předčasné parlamentní volby. Nátlak na ně vyvíjejí především hlavní opoziční strany, mezi něž patří Hnutí pěti hvězd, Liga severu a největší pravicová formace Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho. Italská zpravodajka Eva Zimová na rádiu Zet říká, že průzkumy favorizují populistické hnutí Pěti hvězd, které založil bývalý komik Beppe Grillo. 

„Průzkumy veřejného mínění mu v poslední době dávají obrovskou šanci a naději uspět v parlamentních volbách. Prezident Itálie Sergio Mattarella se domnívá, že by se volby měly konat až v okamžiku, kdy bude jednotný volební zákon pro obě komory parlamentu,“ řekla Zimová.

Podle Zimové nový volební zákon, který přišel v platnost od letošního července, upravuje pouze pravidla pro hlasování do dolní komory parlamentu. Tisková agentura Reuters očekává, že k předčasným parlamentním volbám by mohlo dojít již počátkem příštího roku.

Euroskeptické Hnutí pěti hvězd v čele s Grillem uvedlo, že si svého budoucího předsedu vlády zvolí prostřednictvím online hlasování a to ještě před nadcházejícími parlamentními volbami. Půjde o velkou raritu.

„Začali jsme diskutovat o našem vládním programu, budeme pokračovat v rozebírání dalších témat a následně si přes internet vybereme našeho kandidáta na post premiéra, vládní tým i kandidáty na poslance,“ řekl Grillo.

Online hlasování se budou moct zúčastnit pouze kandidáti z Hnutí pěti hvězd. Samotný Grillo podle Zimové vždy vylučoval, že by někdy usiloval o post premiéra. Zájem o post by mohl mít třicetiletý předseda dolní komory parlamentu a zároveň jedna z vedoucích postav populistické strany Luigi Di Maio. 

 

Článek obsahuje úryvky komentáře italské reportérky Ivy Zimové. Celý si jej můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Zdroj: Zet

Průzkumy favorizují na vítězství v italských parlamentních volbách populistické Hnutí pěti hvězd Foto: ČTK/AP/Luca Zennaro: Předseda Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.