Právník: Zemanovi hrozí ústavní žaloba, účinnější by bylo ale zahájení kompetenčního sporu

Prezident Miloš Zeman si dává na čas s odvoláním Andreje Babiše z funkce ministra financí. Odvolání člena vlády si podmiňuje například zrušením koaliční smlouvy. Tato slova ovšem obsahují „protiústavní znaky“, říká na rádiu Zet advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Zemanovi pak díky těmto krokům hrozí ústavní žaloba. Podle Janíka by bylo ale účinnější ze strany premiéra Bohuslava Sobotky zahájit takzvaný kompetenční spor. 

V médiích se již objevily kusé informace o tom, že Senát uvažuje nad podáním takzvané ústavní žaloby proti prezidentovi Zemanovi. Horní komora parlamentu tento krok může učinit, pokud se prezident dopustí „hrubého porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku“.

„Aby však byla taková ústavní žaloba Senátem přijata, musí se pro ni vyslovit alespoň 3/5 přítomných senátorů a poté i Poslanecká sněmovna třípětinovou většinou všech poslanců. Další podmínkou je, že Poslanecká sněmovna tak musí učinit nejpozději do tří měsíců ode dne, kdy Senát o souhlas Poslaneckou sněmovnu požádá, jinak se takový návrh považuje za odmítnutý,“ řekl Janík.

Pokud takovouto žalobu schválí obě komory parlamentu, pak ji projedná přednostně Ústavní soud. Ten může následně rozhodnout zproštěním prezidenta žaloby. S ústavní žalobou může samozřejmě i souhlasit. Pokud by se tak stalo, pak hlava státu přijde o svůj úřad a možnost jej v budoucnu obhájit. V případě vyhovění žaloby rovněž prezident přijde o prezidentský plat a jiné výhody, jež mají prezidenti po ukončení funkce.

„Uvažujeme-li o konkrétním kroku samotného premiéra, tak dalším prostředkem, který by měl být dle mého názoru i účinnější a měl by předcházet případné ústavní žalobě na prezidenta, je podání návrhu předsedy vlády Ústavnímu soudu ČR na zahájení tzv. kompetenčního sporu s prezidentem,“ sdělil Janík na rádiu Zet.

Ústavní soud by na základě kompetenční žaloby rozhodl o tom, zdali je prezident povinen návrh na odvolání Babiše přijmout.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Zemanovi hrozí ústavní žaloba, účinnější by bylo ale zahájení kompetenčního sporu Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Prezident České republiky Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. Nominujte svůj internetový projekt do IEA16

    Komerční sdělení ·

    Máte poslední příležitost přihlásit váš internetový projekt do nejvýznamnější soutěže internetové efektivity, soutěže IEA. Nominace budou uzavřeny tento pátek 12. květ…

  2. BBC: Spojené státy vyzbrojí Kurdy pro boj o Rakka

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump schválil dodávku zbraní pro kurdské síly, které bojují proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Sýrii. Uvedl to Pentagon. Podle BBC Wor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.